Foto: Vodomjerna letva izronila iz Save na Rači
Bijeljina - Vodomjerna letva na rijeci Savi kod Rače konačno je "izronila" iz rijeke pri vodostaju od 797 centimetara, koliko je jutros izmjereno prema podacima Štaba za vanredne situacije u Bijeljini.
U plavnom talasu kroz Semberiju Sava je na ovom prostoru dostigla visinu od 9,5 metara i potopila i vodomjernu letvu koja je dugačka devet metara, potvrdili su Srni stručnjaci iz "Voda Srpske".
Prema posljednjem izvještaju gradskog štaba, nasipi za odbranu od poplava u Bijeljini su stabilni.
Protok rijeke Drine je 852 metra kubna u sekundi, a najveći protok zabilježen u danima plavljenja bio je oko 3.000 metara kubnih u sekundi.
Od jutros na terenu traje evakuacija stoke sa područja potopljenih Velinog Sela, Jelaza i Broca, koja se obavlja sa tri čamca.
Sa dva kamiona prikupljaju se leševi uginulih životinja na području Patkovače, Obarske i Dvorova, koji će biti prevezeni u Inđiju u Srbiji, gdje se obavlja neškodljivo uklanjanje.
Tokom dana 10 ekipa Doma zdravlja i Instituta za javno zdravstvo iz Banjaluke započele su dezinfekciju poplavom ugroženih područja u Janji.
U Bijeljinu je i danas stiglo 25 tona koncentrovane hrane za krupnu stoku koja je evakuisana sa poplavljenih imanja i smještena u tri sabirališta na području grada, a procjenjuje se da je na ovaj način spašeno više od 3.000 grla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.