Foto: Tuženi UN i Holandija
SREBRENICA - Predsjednik holandskog Udruženja "Istorijski projekat Srebrenica" Stefan Karganović saopštio je juče da je ovo udruženje tužilo Haškom tribunalu Ujedinjene nacije i državu Holandiju zbog toga što u posljednjem ratu u BiH "nisu zaštitili srpsko i ostalo stanovništvo na području takozvane demilitarizovane enklave Srebrenica".
On je juče, na konferenciji za novinare u Srebrenici, rekao da je tužbom obuhvaćeno 1.000 ubijenih i nestalih srpskih i drugih nebošnjačkih civila, te da krajem ovog ljeta očekuje prvu raspravu pred Međunarodnim sudom pravde.
- Cilj tužbe je da na odgovarajući način dobijemo potvrdu o činjenici da stradanje na području Srebrenice nije jednonacionalno, kako bi srpske žrtve u trogodišnjem periodu bile priznate isto kao bošnjačke u trodnevnom periodu u julu 1995. godine - rekao je Karganović.
Napominjući da Udruženje ne osporava činjenicu da se u julu 1995. godine "u Srebrenici dogodio užasan masakr bošnjačkih zarobljenika", Karganović je istakao namjeru udruženja "da pred bh. i svjetsku javnost iznese činjenicu da su u Srebrenici stradali pripadnici svih nacionalnosti, te da to bude uvaženo i priznato, a krivci moralno žigosani".
Predstavnik srpskih žrtava Radojka Filipović vjeruje da će tužba pomoći da međunarodna zajednica "pronađe krivca za srpska stradanja među pripadnicima UN i države Holandije kad nije pronašla u Naseru Oriću".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike