Foto: Prvi korak u otvaranju američkog koledža
BANjA LUKA - Svečanim podizanjem zastave Američkog univerziteta u BiH (AUBiH), zastave Republike Srpske, zastave SAD i zastave BiH ispred zgrade "Glasa Srpske" juče je napravljen prvi korak u osnivanju Koledža međunarodnog prava u Banjoj Luci.
Zastavu SAD podigao je bivši ambasador SAD u Bugarskoj, Srbiji i Hrvatskoj Vilijam Montgomeri, zastavu RS predsjednik RS Rajko Kuzmanović, zastavu BiH većinski vlasnik "Glasa" i član Upravnog odbora AU Željko Kopanja, a Američkog univerziteta BiH predsjednik UO Denis Prcić.
Ceremoniji, kojom je ozvaničen partnerski ugovor "Glasa" i Američkog univerziteta, prisustvovali su predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović, gradonačelnik grada Banja Luka Dragoljub Davidović, generalni direktor RTRS-a Dragan Davidović i brojne druge zvanice.
Rajko Kuzmanović smatra da otvaranje Američkog univerziteta u Banjoj Luci predstavlja veliki značaj za Srpsku, jer će se na njemu ljudi obrazovati da bi ostali u BiH i RS i doprinijeli njenom bržem razvoju.
- Otvaranjem ovog univerziteta jasno dajemo do znanja da želimo ući u evropski i američki obrazovni sistem i naučno područje, jer je to pravi put za naše mlade kadrove i napredak RS i BiH - dodao je Kuzmanović.
Prcić smatra da otvaranje ovog fakulteta predstavlja veliku prednost za studente RS, jer na ovaj način imaju pristup američkom sistemu obrazovanja, bez odlaska iz svoje zemlje.
- Na ovom fakultetu predavaće američki profesori, biće zastupljen američki sistem obrazovanja jednak onome u SAD, a studenti iz RS imaće isti status kao i oni iz Njujorka, jer po završetku četvorogodišnjeg obrazovanja dobijaju, osim diplome iz RS, i američku diplomu državnog Univerziteta u Njujorku - pojasnio je Prcić.
Prema njegovim riječima, na ovaj fakultet biće primljeno između 30 i 60 studenata, a cijena nastave, koja počinje u oktobru, godišnje iznosi 5.500 evra.
Vilijam Montgomeri istakao je da će univerzitet predstavljati važan faktor za bolju budućnost Banje Luke, Srpske i BiH.
Gradonačelnik Banje Luke Dragoljub Davidović rekao je da će otvaranje Koledža međunarodnog prava biti od višestruke koristi za grad. On je naglasio da je grad Banja Luka je još jednom pokazao da je otvoren i da podržava sve ono što mu može donijeti korist. Davidović kaže da će kvalitet nastave i nivo znanja stečenog na ovom univerzitetu biti na visokom nivou.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike