Opada vodostaj Sane

Snežana Tasić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Opada vodostaj Sane

PRIJEDOR - Vodostaj rijeke Sane u Prijedoru u petak je iznosio 400 centimetara i bio je u stalnom opadanju, što je donijelo olakšanje mještanima naselja Tukovi i Raškovac gdje je prethodnog dana bilo poplavljeno osam kuća, poljoprivredne površine i dio lokalne saobraćajnice prema Bišćanima.

Načelnik opštine Prijedor Marko Pavić saopštio je da je vodostaj rijeke Sane u Sanskom Mostu opao za 40 centimetara i da se očekuje i dalji pad.

Pavić je naložio prijedorskom Odsjeku civilne zaštite da redovno prati stanje vodostaja i ostvaruje stalnu razmjenu informacija sa susjednim opštinama Sanski Most i Novi Grad, kao i sa nadležnim republičkim organima, te da blagovremeno predlaže odgovarajuće mjere.

Boško Kovrlija iz Raškovca čija je kuća smještena pored obale rijeke Sane, zabrinuto je ovih dana posmatrao nabujalu rijeku, ali kaže da nije postojala opasnost da voda stigne i do njegove porodične kuće.

- Ovo je za nas uobičajena stvar. Pamtim godine kada je bilo daleko teže, kada je voda stizala i do parketa u kućama. To me je i natjeralo da šezdesetih godina prošlog vijeka kuću rušim i zidam viši temelj, kako bih se zaštitio od poplave - kazao je Kovrlija.

I prijedorski vatrogasci juče su se povukli sa terena, jer je situacija za sve mještane ugroženih naselja pored rijeke bila povoljnija nego prethodna dva dana.

Određene mjere zaštite bunara pitke vode u Tukovima preduzeli su i zaposleni u prijedorskom Vodovodu. Oni su u petak povećali stepen hlorisanja vode, budući da je postojala opasnost izlivanja podzemnih voda, što bi moglo ugroziti i kvalitet vode za piće.

Vodostaj rijeke Sane najviši je bio u četvrtak uveče - 412 centimetara, ali nije dostigao kritičnu tačku od 420 centimetra, pa nije bilo potrebe da se preduzimaju mjere  prvog stepena odbrane od poplava.

- Vodostaj Vrbasa kod Banje Luke u petak je bio u blagom opadanju iako je za 20 centimetara premašivao granicu redovne odbrane od poplava - saopšteno je u vanrednom izvještaju Republičkog centra za osmatranje, obavještavanje i uzbunjivanje u Banjoj Luci.

Rijeka Una

Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda RS  vodostaj Une u petak je iznosio 464 centimetra, čime je premašio kotu redovne odbrane od poplava za 64 centimetra.

- Na području opštine Kostajnica nema ugroženih domaćinstava od poplave, iako se rijeka Una izlila iz korita - saopšteno je iz Administrativne službe opštine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.