
BANjALUKA - Izdavačka kuća "Besjeda", početkom ovog mjeseca u okviru svoje edicije "Atribut", objavila je dva zanimljiva klasična naslova, knjigu "Pripovetke jednog kaplara", velikog Branislava Nušića, a druga knjiga je zbirka poezije "Kob", pjesnika Svetislava Stefanovića.
Prvo izdanje Nušićevih "Pripovedaka jednog kaplara", napisanih u logoru za vrijeme primirja, po svršenom Srpsko-bugarskom ratu, objavljeno je neposredno po zaključenju mira 1886. godine. U njemu se nalazilo devet priča: "Bratova košuljica", "Pod šatorom", "Prvi plotun", "Pusto ognjište", "Na previjalištu", "Na razbojištu", "Dunja", "Moj đak", "Na odsustvo". Njima je Nušić u drugom izdanju, objavljenom 1895. godine u Sremskim Karlovcima, dodao još jedanaest (tačnije, dvanaest) priča: "Poziv", "Oproštaj", "Ptičice božje", "Kapetan Milić", "Trubač", "Bela zastava", "Sveti Arhanđel Mihajlo", "Ko je to?", "Petar Dabić", "Šinjel", "Broj 23" i "Sprovod".
Urednik edicije Milan Milošević povodom toga kaže da mnogi izdavači u regionu ne mogu sebi da priušte luksuz objavljivanja djela koja nisu u modi i samoj žiži interesovanja publike na svjetskom nivou, što je jedan od razloga zašto je "Besjeda" pokrenula ediciju "Atribut".
- "Besjeda" se već godinama, putem biblioteke "Atribut", dokazuje ljubiteljima pisane riječi sa naslovima eminentnih autora, čija djela već odavno ne mogu da se pronađu ni na rafovima knjižara koje se hvale najboljom mogućom ponudom. Zašto Nušić? Odgovor: zašto ne? Velikan naše književnosti je uvijek aktuelan i zastupljen u javnosti, skoro pola njegovog cjelokupnog opusa je svaki dan dostupno i u slabije snabdjevenim knjižarama. "Pripovetke jednog kaplara" su njegovo manje zapaženo djelo, zbirka priča koja je pravi primjer kaljenja jednog talenta, kao što je Nušićev. Zgode i nezgode vojnika-učesnika Srpsko-bugarskog rata sigurno neće nikoga nasmijati, ali će na mogućeg recipijenta sigurno ostaviti utisak. Jakih antiratnih poruka nikad nije dosta, baš kao i pouka iz istorijskih grešaka, koje su ovdje, opet, date u simpatičnim crticama i nenametljivo - rekao je Milošević.
Druga knjiga je zbirka sabranih pjesama Svetislava Stefanovića, pjesnika, prevodioca i zdravstvenog radnika, koji je stvarao u periodu neposredno prije Prvog svjetskog rata i između dva svjetska rata. Iako hvale vrijedan autor, kako ističe Milošević, zapostavljen je u čitankama pa i pregledima međuratnog književnog stvaralaštva, isključivo zbog svoje kvislinške uloge u okupiranoj Srbiji.
- Svetislava Stefanovića je formom i mišlju stajao rame uz rame sa Dučićem, Rakićem, Šantićem i Pandurovićem, ali mu sudbina nije bila naklonjena kao što je bila pomenutima. "Kob" je, u stvari, finiširan projekat novosadskog pjesnika Rastka Lončara (priređivača) i unutar korica ove obimne knjige (540 strana) nalaze se sve pjesme koje je ovaj zanemareni stvaralac objavio za života. "Besjedi" je bila čast da stavi svoj paraf na ovu jedinstvenu akciju i prva objavi sabrane pjesme Svetislava Stefanovića. Napominjem da ovaj projekat nema nikakvu rehabilitacionu pozadinu te da je objavljivanje zbirke "Kob" bila dužnost svih kulturnih pregalaca, čak i mnogo poznatijih u svijetu izdavaštva od "Besjede" - istakao je Milošević.
SVJEDOČANSTVO
Iako slavan kao dramaturg, prije svega, po komedijama, zbirka Nušićevih ratnih sjećanja, jasno su ukazivala, kako je sam isticao, na namjeru da stvori romaneskno djelo kao svjedočanstvo jednog istorijskog događaja.
- "Pripovetke jednog kaplara" nisu ni u kom slučaju pripovetke. To su pokidani, rasuti listići iz nečeg mnogo šire zamišljenog. To se i na njima opaža. Ja sam mislio da izradim možda roman. Izgledao mi je materijal vrlo blagorodan. Dva bratska naroda, upućena da zajednički rade i neguju bratske osećaje, stoje jedan prema drugome u krvavom ratu. Politika, neka viša ili niža politika, ih zavadila i oni se tuku zbog te politike, koju oni i ne pojme; tuku se, a ne mrze se - napisao je Nušić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.