
PANČEVO - Preminuo je Zoran Jakšić (1960-2025), jedan od najpoznatijih srpskih pisaca naučne fantastike, ali i uspješan prevodilac i prije svega naučnik.
Tokom karijere objavio je više od 80 naslova fantastike i naučne fantastike. Jakšić se navodi kao jedan od nekoliko po kvalitetu najistaknutijih srpskih SF pisaca, a njegovu prozu karakteriše izražena začudnost, kao jedan od krucijalnih elemenata fantastike. Prva objavljena knjiga je bila "Kradljivci univerzuma" (1987, novosadski Dnevnik), koja je prošireno izdanje imala deset godina kasnije u "Polarisu".
Roman "Severnjak" objavljen je 1996. u ediciji "Znak sagite", da bi novo izdanje bilo upriličeno 2008. u okviru "Everest medija". Takođe su mu objavljene zbirke priča "Nikadorski hodočasnik" (1992, Znak sagite), "Ministarstvo senki" (2008, Tardis) i "Kraljevi" (2009, Tardis).
Roman "Kradljivci univerzuma" nosilac je nagrade "Lazar Komarčić" i nagrade Srpskog društva za naučnu fantastiku za SF roman godine. Nekoliko novela takođe je dobilo nagradu "Lazar Komarčić". Među najuspješnije spadaju "Dubrava" (Monolit 6), "Jeka" (Tamni vilajet 2) i "Bezdan" (Znak sagite). Tokom devedesetih godina bio je najuspješniji pisac na konkursima "Znaka sagite". Sa engleskog je preveo tridesetak romana književne fantastike i SF-a, kao i veći broj dužih i kratkih priča. Međutim, ono po čemu će u domenu SF prevodilaštva ostati prije svega upamćen jeste njegov rad na kultnoj pentalogiji "Autostoperski vodič kroz galaksiju" Daglasa Adamsa.
On je bio i prvi gost u radio-emisiji "Pogled iz svemirskog broda", 20. marta 1992. godine, povodom pobjedničke priče "Jeka" na drugom konkursu "Znaka sagite". Kada je riječ o njegovoj profesionalnoj karijeri, doktorirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Bio je naučni savjetnik Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju i profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Bavio se istraživanjem oblasti nanotehnologija (nanofotonika) i mikrosistema. Osnivač je prve srpske grupe posvećene plazmonici i metamaterijalima. Objavio je više od 300 naučnih publikacija, od toga preko 70 članaka u međunarodnim naučnim časopisima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.