
BEOGRAD - Izdavačka kuća "Dereta" u prevodu Slobodana Danjanovića, objavila je knjigu "S one strane ovog sveta", koju je napisao kontroverzni rumunski autor Joan Petru Kulijanu.
Ova knjiga vodi čitaoca na fantastično putovanje kroz širok spektar kultura i tradicija kako bi ispitala fenomen ekstatičnih vizionarskih iskustava, od sumerskog Gilgameša i taoističkih besmrtnika, do maštovite fikcije Horhea Luisa Borhesa. Kulijanuovi opisi egipatskih putovanja poslije smrti, kineskih duhova, iranske ekstaze, grčkog vračanja i jevrejskog misticizma navode nas da iznova razmislimo o raspravama o duhu, materiji i pojavama, raspravama koje su se vodile od Berklijevog do našeg doba, doba naših "činjenica" o fizici, matematici, opažanju i konvencijama mišljenja. Dugo su, na primjer, istoričari religija pokušavali da pokažu kako je vjerovanje u seobu duša došlo u Grčku iz Indije, pa su ga tu prihvatili orfičari, pitagorejci i docnije Platon. Međutim, isto vjerovanje sreće se i među afričkim, sjevernoameričkim i južnoameričkim narodima, kao i u Sibiru, Okeaniji i Melaneziji. Kulijanu je zapravo smatrao da su svi ti narodi, nezavisno jedni od drugih, ali na osnovu sličnih operacija uma, došli do ideje o podvojenosti duše i tijela i slobodnom kretanju duša iz tijela u tijelo.
Rođen 1950. u rumunskom gradu Jašiju, u veoma uglednoj univerzitetskoj porodici Joan Petru Kulijanu studirao je na Univerzitetu u Bukureštu, gdje je, prema riječima svojih profesora, bio student kakav se sreće tek svakih pedeset godina. Iz Čaušeskuove Rumunije on je1972. iznenada prebjegao u Italiju. Trogodišnji boravak u Italiji (1972 - 1975) omogućio mu je neposredan dodir s najvećim umjetničkim i intelektualnim dostignućima renesanse, koja su ga nadahnjivala do kraja života. Mladi profesor Kulijanu ubijen je na Univerzitetu u Čikagu u 41. godini života. Ubica i dalje nije poznat, kao ni motiv. Postoje spekulacije da je ubistvo naručio Nikolae Čaušesku zbog njegovih političkih članaka, dok najsmjeliji teoretičari motive za ubistvo traže u knjigama i objavljenim radovima profesora Kulijanua.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.