Mašović: Tužilaštvo obustavilo ekshumaciju jame Radača kod Mostara

Srna
Mašović: Tužilaštvo obustavilo ekshumaciju jame Radača kod Mostara

Mostar - Član Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Amor Mašović potvrdio je danas u Mostaru da je po nalogu Tužilaštva BiH zaustavljena ekshumacija iz jame Radača u kojoj je, kako se sumnjalo, tragično završio veliki broj Srba.

"Tužilaštvo BiH smatra da na tom lokalitetu u ovom času nema razloga za dalji nastavak ekshumacija. Tužilaštvo je ostavilo otvorenu mogućnost da se nastavi ekshumacija ukoliko se pojave neke nove informacije koje bi bile konkretizovane", rekao je Mašović.


On je dodao da su se istražioci u tu jamu spustili do dubine od stotinjak metara i da se nakon prethodne ekshumacije jednog broja žrtva više nisu pojavili skeletni ostaci.

"Bojim se da ne postoji mogućnost da je na ovom mjestu završilo na desetine i stotine žrtva kako se navodilo u javnosti. Nestanak nekih od pronađenih žrtava na toj lokaciji datira iz 1993. godine, a to onda znači da je nemoguće da se tamo nalaze stotine žrtva. Biće prije da su žrtve na nekim drugim lokacijama, a ne u jami Radača", mišljenja je Mašović.

U aprilu 2016. godine iz Tužilaštva BiH je saopšteno da je na ekshumaciji u jami Radača kod Mostara pronađen veći broj posmrtnih ostataka ljudskog porijekla.

"Na navedenoj dubini pronađeni su ostaci betona, što ide u prilog saznanjima da su posmrtni ostaci nakon bacanja u jamu zatrpavani s ciljem skrivanja. Iskopavanja se nastavljaju i dalje, a prema prikupljenim dokazima i informacijama, u jami Radača nalazi se veći broj posmrtnih ostataka, uglavnom žrtava srpske nacionalnosti iz prethodnog rata", saopšteno je tada iz Tužilaštva BiH.

Već u junu 2016. pojavile su se informacije da je Ministarstvo finansija BiH odbilo zahtjev Tužilaštva BiH za odobravanje sredstava potrebnih za nastavak ekshumacije iz te jame.

Sumnjalo se da se u jami Radača kod Mostara, nalaze posmrtni ostaci 200 do 300 osoba srpske i bošnjačke nacionalnosti, ali ovu informaciju niko nije potvrdio.

Iz Tužilaštva su ranije naveli da postoje informacije da se u jami nalaze posmrtni ostaci većeg broja žrtava srpske i bošnjačke nacionalnosti, stradalih 1992, 1993. i 1995. godine.

Iz ove jame 2008. godine ekshumirana su četiri tijela stradalih mostarskih Srba. Njihova tijela pronađena su na dubini od 25 metara.

U blizini Radače, na lokaciji Goranaca, postoje još dvije jame koje su poslužile kao masovne grobnice.

Iz Bahtijevice su ekshumirana tijela četiri osobe srpske nacionalnosti - članovi porodice Vuković.

Iz jame Rimski bunar 2007. godine ekshumirano je 16 žrtava, među kojima su bila tijela 13 pripadnika takozvane Armije RBiH nestala 1993. iz zgrade Vranica u Mostaru, gdje se nalazila komanda Četvrtog korpusa takozvane Armije BiH.

Poziv porodicama nestalih da daju DNK

Član Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Amor Mašović pozvao je danas sve porodice nestalih koje su do 2001. godine identifikovale nestale srodnike, a nisu bile sigurne da su to oni, da daju DNK uzorak jer se sumnja da je u BiH više od hiljadu identifikacija urađeno pogrešno.
Mašović je naveo da u 12 mrtvačnica u BiH ima 2.000 neidentifikovanih tijela koja su ekshumirana iz grobnica širom BiH, te da je zaključak da je od ovog ukupnog broja do 2001. godine znatan broj identifikacija bio pogrešan.

"Porodice su u nedostatku DNK laboratorije u BiH sve do 2001. godine vršile identifikacije na osnovu odjeće i predmeta koji su pronađeni kod žrtava ili na bazi antroploških karakteristika, na primjer, da je neko imao određeni prelom kosti, pa se na osnovu toga vršila identifikacija", naveo je Mašović.

On je naglasio da Institut apeluje da porodice koje su do 2001. vršile identifikaciju bez DNK metode daju jednu ili dvije kapi krvi nadležnim organima Međunarodne komisije za nestale osobe, pojasnivši da bi tako možda mnoge porodice došle do posmrtnih ostataka srodnika.

"Ne može se desiti da porodica preda posmrtne ostatke, a da ne dobije ostatke nestalog srodnika. To nije svih 8.300 porodica koje su izvršile identifikacije do 2001. godine", rekao je Mašović.

On je napomenuo da su najproblematičnije ratne i poratne identifikacije jer je veliki broj poginulih razmijenjen u ratu i te identifikacije su nerijetko vršili saborci.

Mašović je naveo da je do sada izvršena identifikacija 24.000 nestalih, a da je nepoznata sudbina još 7.000 lica iz BiH.

U Hercegovini se još traga za 646 nestalih, od kojih 280 sa područja Mostara.

Predsjedavajući Savjetodavnog odbora Instituta za nestala lica BiH Fikret Bačić rekao je da traga za 31 članom uže porodice, među kojima djecom, ženom, majkom i ostalim srodnicima stradalim u Prijedoru.

"Pozivam sve građane koji imaju saznanja o grobnicama da to prijave nadležnim za traženje nestalih, što mogu učiniti i anonimno", reko je Bačić.

U Mostaru je danas održan sastanak Savjetodavnog odbora Instituta za nestale sa porodicama nestalih s ciljem što bržeg pronalaženja osoba koje do sada nisu identifikovane.

Cilj ovih okruglih stolova jeste da se razgovara sa porodicama koje još tragaju za nestalima i da budu utvrđeni problemi i prioriteti.

Iz Instituta su naveli da se porodice za davanje DNK uzoraka mogu javiti u Kancelarije Međunarodne komisije za nestala lica u Tuzli na broj telefona 035/228-830 i Sarajevu na 033/280-800.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana