Једите и када не осјећате глад

ГС
Једите и када не осјећате глад

Глад је поуздан знак да ваш метаболизам ради, а иако је то логично, не би требало да буде једини знак да је вријеме за оброк.

Ако једете само кад вам падну залихе енергије и ваше тијело вас моли да га нахраните, могли бисте да осетите неке послједице.

1. Глад доводи до преједања - Људи који прескачу оброке и једу нередовно често поједу више како би надокнадили оброке које су прескочили. Вашем тијелу потребна је храна свака три до четири сата како се метаболизам не би успорио и како не бисте осјетили пад енергије, безвољност и жељу за нездравом храном. Што дуже свом тијелу ускраћујете храну, то вам више пада ниво шећера у крви, због чега ће ваше тијело жудети за храном богатом шећером.

2. Гладовање не помаже у мршављењу - Људи мисле да губе килограме ако гладују, али ако им се план исхране састоји од гладовања, брзо ће одустати од њега. Осим тога, ако гладујете, ваше тијело почиње да штеди енергију, због чега складишти масти и троши мање калорија. Организам “вјерује” да се тако спасава па покушава да остави што је могуће више енергије за касније.

Два хормона

3. Једете мање здраво - Кад сте гладни, веће су шансе да ћете посегнути за првом ствари која вам падне под руку, као на пример чоколадица. Резултат таквог начина исхране није здрав живот.

4. Нећете увек препознати када би требало да једете - Два хормона регулишу глад, грелин који стимулише апетит и лептин који га сузбија. Кад не једете дуже вријеме, ниво грелина расте. А ако сте јели, лептин поручује вашем тијелу да сте сити.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана