Неко је поново појео банану од шест милиона долара

Политика Магазин
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Неко је поново појео банану од шест милиона долара

МЕЦ – У Центру Помпиду у Мецу на истоку Француске, један посјетилац је појео чувено умјетничко дјело италијанског умјетника Мауриција Кателана под називом Комичар, које се састоји од свјеже банане залијепљене траком за зид.

Из галерије је саопштено да је обезбјеђење реаговало „брзо и мирно, у складу са интерним процедурама“, те да је инсталација враћена у првобитно стање неколико минута касније, с обзиром да је банана „само кварљиви елемент“ који се редовно мијења у складу са упутствима аутора.

Центар је навео да је Кателан био разочаран што је посјетилац појео само банану, а не и кору и траку, како би дјело било схваћено у цјелини. Галерија није поднијела пријаву полицији.

Дјело Комичар настоји да иронично прикаже апсурдност финансијских шпекулација и крхкост система вриједности у свијету умјетности. Није први пут да је ова инсталација поједена — 2019. године, на Арт Базелу у Мајамију, перформанс умјетник Дејвид Датуна је пред публиком ољуштио и појео банану, што је изазвало глобалну пажњу. Упркос томе, дјело је тада продато за 120.000 долара.

Сличан инцидент догодио се и 2023. у Сеулу, а у новембру 2024. кинески колекционар и оснивач крипто платформе Џастин Сан купио је дјело на аукцији за 6,24 милиона долара — прије него што је сам појео банану.

„За сада је то можда највише поједено умјетничко дјело у посљедњих 30 година“, наводе из Центра Помпиду, преноси CNN.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.