Учестали напади на српске цркве и гробља у Федерацији БиХ

novosti.rs
Учестали напади на српске цркве и гробља у Федерацији БиХ

Током ових божићних дана, када су из преживјелих српских православних цркава у Федерацији Босни и Херцеговини потекле поруке праштања и мирења, нападнуте су двије српске богомоље у Сарајеву под федералном управом БиХ, пишу Новости.

Прва у Блажују, именована првим српским светитељем Савом, друга у Хаџићима, посвећена апостолима Петру и Павлу. Црквама су обијена врата, полупани прозори, покупљени прилози вјерника. Живој блажујској цркви која је већ преживјела неколико напада, прије овог посљедњег, уништили су олтар, покупили иконе, и свете сасуде, а на зидовима оставили увредљиве поруке, упркос томе што се у овом храму, годинама богослужења обављају уз заштиту полиције.

Малобројне Србе који су остали да истрају на земљи предака узнемирили су напади на њихове храмове.

"Посјетили смо одмах те људе, потресени су", преноси утиске за "Новости" Душан Шеховац из Удружења истина и правда.

"Они, ипак, ни тренутка не сумњиче своје комшије за ово недјело, али су поруку схватили. Деценију пратим, документујем и јавно реагујем, тражећи истину и осуду оваквих инцидената. Дошао сам до закључка да постоји правило у њиховом понављању: вријеме око деветог јануара, када се обиљежава Дан Републике Српске, дан обиљежавања опсаде Сарајева, почетак јула и сребреничких догађаја, уочи избора и формирања власти на свим нивоима. Мада међу нападачима, вјерујем, има и ситних лопова, без икакве идеологије у позадини. Суштина је међутим организовано паљење и рушење вишевјековног постојања српског народа на територији града Сарајева у коме су вјерски објекти први на удару. Поражавајуће је да се понављају и поруке да овде нису добродошли и препоручује им се: Срби у Србију"!

Шеховац подсјећа да, само, парохија блажујска данас броји једва стотинак српских домаћинстава, углавном старачких. Прије грађанског рата у БиХ, овдје је живјело више од десет хиљада Срба.

"Не сметају им само они. Само живи Срби. Сметају и мртви. Њихова гробља и њихови биљези", наводи Шеховац примјер сусједног, илиџанског Осијека. 

"Овдје су нам порушили споменике, палили гробљанску капелу. Колико је капела одолијевала, толико су вандали били упорнији. Палили су је неколико пута годишње. На удару је и српска имовина оних домаћина који се од ње не одричу. Примјер је породице Вујичић, домаћинство им је више од десет пута нападано, током четврт вијека дејтонског "мира".

На питање зашто су баш сада пробуђени духови зла, Шеховац одговара:

"Ово што се Србима догађа у Сарајеву у дијелу града под управом Федерације БиХ, однос је већине према живим и мртвим Србима. Према доказима, биљезима нашег вијековног постојања и то је, заиста дио глобалног односа према нашем народу, нашој православној вјери који је на сцени у Црној Гори, на Косову, у Хрватској... циљ је потпуно огољен: да се затру докази постојања православља, поништи и преименује наш идентитет".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана