Полицијске пензије у складу с Уставом

Дарко Момић
Полицијске пензије у складу с Уставом

БАЊАЛУКА - Уставни суд Републике Српске није прихватио иницијативу за оцјену уставности Закона о полицији и унутрашњим пословима РС којим је предвиђено да се коефицијент за остваривање права на пензију полицијских службеника утврђује на основу пет годишњих плата које су за полицајце најповољније.

Иницијативу за оцјену уставности члана 136а. поменутог закона поднио је Здравко Мићановић из Шековића наводећи да је “оспоравани члан закона у супротности са Уставом Српске, јер остале грађане, односно кориснике пензије доводи у неравноправни положај у односу на пензионисане полицијске службенике”. Мићановић је у иницијативи навео да “сматра да је неуставно одређивати различите коефицијенте за остваривање права на пензију, јер се на тај начин доводе у неравноправан положај корисници права на пензију”.

У одговору на иницијативу који је доставила Народна скупштина РС наводи се да “давалац иницијативе на непотпун и погрешан начин тумачи релевантну уставну одредбу”.

- Народна скупштина сматра да се у конкретном случају не врши фаворизовање једне групе грађана у односу на остале, јер уставни принцип равноправности подразумијева једнакост у правима, али не и условима и начину под којима се та права остварују - наводи се у рјешењу Уставног суда РС.

Имајући у виду Уставом утврђену надлежност законодавца, наводи се даље, Уставни суд је оцијенио да није нарушено начело равноправности грађана из члана 10. Устава, како се наводи у иницијативи.

- Наиме, Устав не садржи ограничење у погледу надлежности законодавца да посебним законима, у овом случају Законом о полицији и унутрашњим пословима, уреди права по основу социјалног осигурања, па тако и права на пензију полицијских службеника. Чињеница да су услови за пензионисање полицијских службеника уређени на другачији начин у односу на услове које Закон о пензијском и инвалидском осигурању предвиђа за остале грађане, не доводи до повреде принципа равноправности грађана - оцјењује Уставни суд Српске.

У рјешењу суда се наводи да је законодавац приликом усвајања предметног закона превасходно имао у виду посебне, а често и отежане услове рада и специфичност послова које обављају полицијски службеници, због чега су и прописани другачији услови за стицање права на пензију.

- Суд сматра да у конкретном случају постоје објективни, уставноправно прихватљиви разлози који оспорену законску норму не чине дискриминаторном - наводи се у рјешењу и додаје да “питање оправданости и цјелисходности оспореног рјешења није у надлежности Уставног суда РС”.

Министар унутрашњих послова РС Драган Лукач раније је рекао да оспорена законска одредба није у супротности са Уставом Српске.

- Напомињем да закони о полицијским службеницима у Федерацији БиХ на исти начин регулишу права на пензију. Такође, истичем и одлуку Уставног суда РС од 27. јануара 2016. године којом је одбијен приједлог за утврђивање неуставности појединих чланова Закона о остваривању права на старосну пензију професионалних војних лица, а којим су на посебан начин регулисани услови за остваривање права на старосну пензију те категорије - оцијенио је Лукач.


 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана