Мјесечно из БиХ оде 1.680 радника

Маријана Миљић Бјеловук
Мјесечно из БиХ оде 1.680 радника

БАЊАЛУКА - Ни дешавања у свијету ни пољуљана економија Европе нису омели домаће раднике да бјеже из БиХ, што потврђује и податак да је за три мјесеца земљу напустило више од 5.000 људи, који су добили посао у само двије стране државе.

Према подацима Агенције за рад и запошљавање БиХ, која посредује у проналаску посла домаћим радницима у Словенији и Њемачкој, евидентно је да криза у свијету није зауставила одлазак домаће радне снаге у те земље већ, напротив, добија на снази.

- У Словенију је до краја марта ове године отишло 4.886 радника, што је за 1.805 више него у истом периоду лани - казали су “Гласу” у Агенцији за рад и запошљавање БиХ.

Када је ријеч о Њемачкој, Агенција има податке закључно са крајем априла, а према тим бројкама у ту земљу отишла су да раде 162 медицинара, што је 19 више у односу на исти период годину раније.

То значи да је за први квартал ове године земљу напустило 5.048 радника и отишло на посао у двије земље, што је 1.682 лица у просјеку мјесечно. Ти подаци су још и поражавајући, јер је велики број радника самостално себи проналазио посао и одлазио у иностранство.

Економисти истичу да ни одређени раст плата не успорава одлазак домаће радне снаге.

- То по свему судећи убрзава имиграције. И тако ће бити док плата не досегне 70 одсто куповне моћи у земљи у коју људи иду. Српска је сада, односно плата код нас је на неких 45 одсто куповне моћи плате у Њемачкој. То значи да смо таман на тој граници да људи одавде масовно одлазе - рекао је “Гласу” економиста Марко Ђого.

Појашњава и да фонд рада у Српској није до краја исцрпљен.

- То је врло несрећна ситуација за економију, ако се смањује дугорочна стопа агрегатне понуде. Односно, ми никада нећемо постићи оно што смо могли прије двије године ако се ови трендови не зауставе - навео је Ђого.

Када је ријеч о прогнозама, истиче да све иде у том правду да ће око 2025. године домаће тржиште радне снаге у потпуности да пресуши, те да више неће имати ко да оде.

- Од 2013. године код нас је почео масовни одлазак радне снаге. И он сваке године добија на снази. Само у Њемачку годишње оде од 20.000 до 25.000 људи - навео је Ђого.

Исто мишљење дијели и економиста Александар Љубоја, који наводи да је у пандемији вируса корона одлазак домаће радне снаге био смањен због ограничених кретања.

- Са јењавањем пандемије и успостављањем нормалнијих токова дошло је до тражње за радницима. Морамо више рачуна водити о радној снази, а не о радним мјестима. Друштво као цјелина мора да се мијења. Те промјене би успориле те процесе - навео је Љубоја и додао да ће се одлазак радника наставити, али да надлежни морају радити да зауставе те процесе и да мијењају однос према раднику.

“Лако се уклапамо”

Александар Љубоја је рекао да велике економије вапе за радницима, а на домаћем тржишту још постоји квалитетна радна снага, како по образовној структури, тако и интелектуалним способностима и културолошким особинама. 

- Лако се уклапамо у западне економске, друштвене и културолошке системе, за разлику од радника који долазе са Блиског истока - навео је Љубоја.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана