Ватикан у Грчку вратио дијелове Партенона старе више од 2.000 година

ГС
Ватикан у Грчку вратио дијелове Партенона старе више од 2.000 година

РИМ - Ватикан је вратио Грчкој три фрагмента скулптура Партенона. Одлуку о повратку 2.500 година старих мрамора објавио је прошле године папа Фрањо, који је ту одлуку описао као гест пријатељства. Један од фрагмената приказује главу дјечака, други главу коња, а трећи главу човјека с брадом.

Враћени фрагменти представљени су на свечаности у Музеју Акропоља у Атини, изложбеном простору који је намјенски изграђен за смјештај партенонских мрамора.

Грчки званичници су истакли како је поврат фрагмената корак према даљњем повратку скулптура Партенона, првенствено мислећи на много већу збирку која се чува у Бритиш Мјузием и коју Грчка деценијама покушава вратити

Двије земље биле су у сукобу око скулптура које је из храма Лорд Елгин, тадашњи британски амбасадор у Османском Царству, који их је потом продао британској влади.

Мраморне скулптуре, такођер познато као Елгинови мрамори, изложени су у Британском музеју гдје и остају. Њихов повратак у Грчку један је од најпрофилнијих случајева реституције у свијету умјетности.

Грчка министрица културе, Лина Мендони, описала је одлуку као херојску додајући да "иницијативе попут ових показују пут који можемо слиједити.... како би се обновило јединство Партенона." У почетном покушају да избјегне контроверзе, Ватикан је пазио да поврат назива "донацијом" православном надбискупу Атине и цијеле Грчке, Јерониму Другом, а не пријеносом с државе на државу.

Понуду је одмах прихватио Јероним Други који је рекао да ће фрагменти ићи у Музеј Акропоља. На церемонији у Атини описао је гест папе Фрање као "од хисторијског значаја". Изразио је и жељу "да се и други угледају на то".

Британски музеј је законом спријечен трајно вратити умјетнине у Грчку, али извјештај из прошле године сугерише да је постигнут напредак у проналажењу рјешења.

У јануару је британски Дејли Телеграф пренио да је састављен споразум између предсједника музеја, бившег канцелара Џорџ Озборн, како би се омогућило њихово враћање као дио договора о замјени.

Растућа подршка јавног мнијења у Британији такође је поздрављена као оптимистичан знак у Грчкој.

Обраћајући се на церемонији репатријације као водитељ ватиканског изасланства, бискуп Брајан Фарел рекао је да та гест "има посебно значење у све јачем потврђивању пријатељства и духовне блискости између наших Цркава", пише ЦНН.


 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана