Фото: Танјуг/АП
| Самит "Штит Америке" у Мајамију
ВАШИНГТОН- Предсједник САД Доналд Трамп позвао је лидере Латинске Америке да користе војну силу у борби против наркокартела и транснационалних банди, које је назвао "неприхватљивом прijетњом" безбједности региона.
Говорећи на самиту "Штит Америке" у Мајамију, Трамп је истакао да САД и земље региона морају да слijеде примјер америчке коалиције против Исламске државе и примене сличну стратегију против картела на западној хемисфери, преноси Асошиејтед прес.
Трамп је такође најавио да ће се америчка политика према Куби појачати и најавио "велике промјене", док је критиковао Мексико као "епицентар насиља картела".
У склопу регионалне војне сарадње, Еквадор и САД су недавно спровели операцију против колумбијских илегалних група у амазонским шумама, што је, према предсједнику Еквадора Данијелу Нобои, само почетак заједничке борбе против организованог криминала.
Трамп је нагласио да је циљ САД да регион буде "безбједнији, суверенији и просперитетнији", док се борба против кинеског утицаја у региону наставља кроз дипломатске и економске иницијативе.
Самиту "Штит Америке" који има за циљ јачање војне и безбједносне сарадње САД и земаља Латинске Америке, присуствовали лидери из Аргентине, Боливије, Чилеа, Костарике, Доминиканске Републике, Еквадора, Салвадора, Гвајане, Хондураса, Панаме, Парагваја и Тринидада и Тобага, док су значајни регионални актери - Бразил, Мексико и Колумбија - изостали, наводи АП.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.