Фото: Талибани започели офанзиву на главни град Авганистана, већ улазе у предграђа
КАБУЛ - Талибани су започели офанзиву на Кабул, након што су опколили главни град Авганистана, саопштило је Министарство унутрашњих послова ове земље.
Исламистичка милитантна група која је заузела велике дијелове Авганистана, почела је да улази у предграђа Кабула, рекли су локални званичници, јавља Дојче веле.
Тројица авганистанских званичника потврдила су за АП да су побуњеници ушли у предграђа Калакан, Карабаг и Пахман.
Из кабинета предсједника Авганистана Ашрафа Ганија се потврђује да се „пуцњава могла чути на бројним локацијама око Кабула“, али да су снаге безбједности, у координацији са међународним партнерима, сачувале контролу над главним градом.
Врх америчких мисија у Кабулу сада ради на аеродрому, а дипломате из ЕУ су се преселиле на сигурнију, непознату локацију у главном граду.
Након муњевитог напредовања према главном граду, талибани су наредили својим борцима да се суздрже од насиља и дозволе сигуран пролаз свима који желе да оду, а од жена је затражено да се упуте према заштићеним подручјима, рекао је лидер талибана у Дохи.
-Ничији живот, имовина и достојанствно неће бити угрожени, а животи становника Кабула неће бити изложени ризику - наводи се у саопштењу талибана у којем побуњеници тврде да не планирају силом да заузимају Кабул.
Представник побуњеничког покрета такође је потврдио да талибани не намјеравају „никоме да се свете“ и поручио да ће бити опроштено „свима који су служили влади и војсци“.
Талибани су јутрос без борбе преузели контролу кључног града на истоку Авганистана, Џалалабада, потврдиле су власти, додавши да талибанске снаге обезбјеђују путеве према Пакистану.
Након пада Џалалабада територија који контролше авганистанска влада смањила се на подручје Кабула, главног града државе, и нешто шире.
Освајање Џалалабада побуњеницима је обезбиједило контролу над путевима које повезују Афганистан и Пакистан, а догодило се након што су талибани у суботу освојили сјеверни град Мазар-е Шариф и тако наставили стезати обруч око главног града државе.
Велики број Авганистанаца покушава добити визу за САД, јавља дописник NBC-ја Рицхард Енгел. Наводи да су људи у Кабулу очајни и да страхују да ће с доласком талибана изгубити права и слободе које су имали посљедњих 20 година.
Сједињене Државе почеле су евакуисати дипломате из своје амбасаде у Кабулу, рекла су Ројтерсу двојица америчких званичника.
Амерички предсједник Џозеф Бајден изјавио је синоћ да је делегација САД на преговорима у Дохи, у којима су учествовали представници авганистанске владе и талибана, поручила побуњеницима да ће на сваку акцију у којој се ризикују животи америчког особља услиједити брз и јак војни одговор.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.