Сjеверна Кореја: Заједничке вјежбе увод у азијску верзију НАТО

Taнјуг
Сjеверна Кореја: Заједничке вјежбе увод у азијску верзију НАТО

ПЈОНГЈАНГ - Заједничке вјежбе САД, Јужне Кореје и Јапана имају „злокобан циљ“ према Сјеверној Кореји и део су опасног увода у стварање „азијске верзије НАТО-а“, саопштила је данас сјевернокорејска државна новинска агенција КЦНА.

Извештај КЦНА објављен је неколико сати пре него што ће лидери Јужне Кореје и Јапана по први пут присуствовати годишњем самиту НАТО-а као посматрачи, преноси Ројтерс.

Планирано је да се они састану са предсједником САД Џозефом Бајденом како би разговарали о Сјеверној Кореји, првом таквом трилатералном самиту од 2017, наводи британска агенција.

Три земље намјеравају да спроведу здружену вјежбу откривања и праћења ракета у близини Хаваја у августу, под називом "Пацифиц Драгон".

„САД постају тврдоглаво настројене ка војној сарадњи са својим марионетама, не обазирући се на примарни безбедносни захтев и забринутост азијско-пацифичких земаља“, саопштила је КЦНА.

Наведено је и да „план за формирање војног савеза САД-Јапан-Јужна Кореја, мотивисан улагивањем Токија и Сеула Вашингтону" представља опасан увод у стварање "азијске верзије НАТО-а", чиме "Вашингтон подстиче нови хладни рат".

У сличној изјави током викенда, Министарство спољних послова у Пјонгјангу је поручило да планиране вјежбе показују лицемерје америчких понуда за дипломатски ангажман и дијалог без предуслова.

Северна Кореја је ове године спровела рекордан број ракетних тестирања, укључујући и своју највећу интерконтиненталну балистичку ракету, и постоји забринутост да би могла да тестира нуклеарно оружје, први пут од 2017, преноси Ројтерс.

Јужна Кореја и Јапан су савезници САД, али је њихов међусобни однос оптерећен тензијама из прошлости око јапанске окупације Кореје од 1910-1945.

Вашингтон подстиче Сеул и Токио да више сарађују суочени са пријетњама Северне Кореје, као и да се супротставе растућем утицају Кине, наводи британска агенција.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана