САД: Пингвини на листи с разлогом – нема избјегавања пореза

Б92
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Shutterstock/Risto Raunio

ВАШИНГТОН - Амерички секретар за трговину Хауард Лутник изјавио је да ће царине које су САД увеле великом броју земаља у свијету остати на снази „данима и недјељама“.

Додао је да су „неке отоке насељене пингвинима“ уврштене на ту листу како земље не би могле да их искористе за избјегавање царина.

„Оно што се дешава је да ако нешто изоставите са листе (увођења царина), земље које покушавају да у основи арбитрирају у Америци, долазе преко тих земаља до нас“, рекао је Лутник за CBS Њуз, пренио је Ројтерс.

Он је казао да неће бити одгађања за уведене царине, које ће по његовим ријечима „дефинитивно остати на снази данима и недјељама“.

Амерички предсједник Доналд Трамп је у сриједу најавио такозване реципрочне царине на увоз из око 90 земаља које су изнад десет одсто свеобухватног пореза који се примјењује на сав увоз у САД.

Описујући најаву као „Дан ослобођења“, предсједник је рекао да су нове царине потребне да би се избрисао трговински дефицит између САД и других земаља.

Више од 50 земаља контактирало Бијелу кућу да започну трговинске преговоре
Више од 50 земаља позвало је Бијелу кућу да започне трговинске преговоре због увозних царина које је недавно увео амерички предсједник Доналд Трамп, изјавио је данас директор америчког Националног економског савјета Кевин Хасет.

„Трампове тарифе до сада су натјерале више од 50 земаља да контактирају Бијелу кућу како би започеле трговинске преговоре“, рекао је за ABC Њуз главни економски савјетник америчког предсједника.

Он је негирао да су тарифе дио Трампове стратегије да сруши финансијска тржишта како би извршио притисак на америчке Федералне резерве да смање каматне стопе.

Хасет је напоменуо да неће бити „политичке принуде“ централне банке.

Истакао је да не очекује велики ударац за потрошаче јер ће, како је навео, „извозници вјероватно снизити цијене“.

Амерички министар финансија Скот Бесент изјавио је раније за NBC Њуз да „нема разлога“ да се предвиђа рецесија на основу уведених тарифа, наводећи као разлог већи раст броја радних мјеста у САД него што се очекивало.

Америчке акције су ослабиле за око 10 одсто у два дана otкако је Трамп најавио нови глобални тарифни режим, за који већина економиста и шеф Федералних резерви САД вјерује да ризикује да подстакне инфлацију и нанесе штету економском расту.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.