Foto: Shutterstock/Risto Raunio
VAŠINGTON - Američki sekretar za trgovinu Hauard Lutnik izjavio je da će carine koje su SAD uvele velikom broju zemalja u svijetu ostati na snazi „danima i nedjeljama“.
Dodao je da su „neke otoke naseljene pingvinima“ uvrštene na tu listu kako zemlje ne bi mogle da ih iskoriste za izbjegavanje carina.
„Ono što se dešava je da ako nešto izostavite sa liste (uvođenja carina), zemlje koje pokušavaju da u osnovi arbitriraju u Americi, dolaze preko tih zemalja do nas“, rekao je Lutnik za CBS Njuz, prenio je Rojters.
On je kazao da neće biti odgađanja za uvedene carine, koje će po njegovim riječima „definitivno ostati na snazi danima i nedjeljama“.
Američki predsjednik Donald Tramp je u srijedu najavio takozvane recipročne carine na uvoz iz oko 90 zemalja koje su iznad deset odsto sveobuhvatnog poreza koji se primjenjuje na sav uvoz u SAD.
Opisujući najavu kao „Dan oslobođenja“, predsjednik je rekao da su nove carine potrebne da bi se izbrisao trgovinski deficit između SAD i drugih zemalja.
Više od 50 zemalja kontaktiralo Bijelu kuću da započnu trgovinske pregovore
Više od 50 zemalja pozvalo je Bijelu kuću da započne trgovinske pregovore zbog uvoznih carina koje je nedavno uveo američki predsjednik Donald Tramp, izjavio je danas direktor američkog Nacionalnog ekonomskog savjeta Kevin Haset.
„Trampove tarife do sada su natjerale više od 50 zemalja da kontaktiraju Bijelu kuću kako bi započele trgovinske pregovore“, rekao je za ABC Njuz glavni ekonomski savjetnik američkog predsjednika.
On je negirao da su tarife dio Trampove strategije da sruši finansijska tržišta kako bi izvršio pritisak na američke Federalne rezerve da smanje kamatne stope.
Haset je napomenuo da neće biti „političke prinude“ centralne banke.
Istakao je da ne očekuje veliki udarac za potrošače jer će, kako je naveo, „izvoznici vjerovatno sniziti cijene“.
Američki ministar finansija Skot Besent izjavio je ranije za NBC Njuz da „nema razloga“ da se predviđa recesija na osnovu uvedenih tarifa, navodeći kao razlog veći rast broja radnih mjesta u SAD nego što se očekivalo.
Američke akcije su oslabile za oko 10 odsto u dva dana otkako je Tramp najavio novi globalni tarifni režim, za koji većina ekonomista i šef Federalnih rezervi SAD vjeruje da rizikuje da podstakne inflaciju i nanese štetu ekonomskom rastu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.