Расту тензије између Вашингтона и Брисела због пружања помоћи Украјини

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Расту тензије између Вашингтона и Брисела због пружања помоћи Украјини

ВАШИНГТОН - Између Вашингтона и Брисела расту тензије, а Сједињене Америчке Државе настављају да врше притисак на ЕУ да повећа економску помоћ Украјини, пише “Вашингтон пост”, позивајући се на изворе.

Према писању листа, амерички министар финансија Џенет Јелен састала се прошле седмице у Вашингтону са бројним лидерима финансијских институција које је позвала да повећају брзину и количину финансијских токова усмјерених ка Украјини.

Извор “Вашингтон поста” наводи да је Јеленова посебно покренула ово питање током приватног састанка са извршним потпредсједником Европске комисије Валдисом Домбровскисом и комесаром за економију ЕУ Паолом Ђентилонијем на конференцији Међународног монетарног фонда.

Повећање финансијске помоћи Кијеву било је и на дневном реду њеног састанка са свим министрима финансија ЕУ.

“Док расте огорченост Вашингтона због одлагања економске помоћи ЕУ Украјини, Брисел се изгледа не слаже са идејом да је Европа спора или неадекватна у обезбјеђивању средстава Кијеву”, пише лист, подсјећајући на недавну изјаву портпарола Европске комисије Нујтс Верле да кумулативна помоћ Европе Украјини износи око 19 милијарди евра.

Према подацима Института “Киел” од почетка руске војне операције Кијев је добио више од 82 милијарде долара помоћи од западних земаља.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.