Фото: Путин: Покретање Сјеверног тока 2 повећало би испоруке гаса Европи
ТЕХЕРАН - Пуштање у рад гасовода Сјеверни ток 2 један је од начина да се повећају испоруке руског гаса Европи, иако је половина његових капацитета већ додјељена за домаћу потрошњу, изјавио је данас новинарима руски предсједник Владимир Путин.
„Имамо спремну другу трасу, то је Сјеверни ток 2. Може да се покрене“, рекао је Путин говорећи о опцијама за ријешавање енергетске кризе у Европи, преноси Тас с.
Он је, међутим, напоменуо да тренутно постоји "проблем" у вези с том рутом.
„Прије око мјесец и по или два, у разговору са њемачким канцеларом (Олафом Шолцом) покренуо сам ово питање и рекао да је Гаспром додјелио капацитете, да је створио те капацитете и да мора нешто да уради у вези са тим. Не могу они заувијек да висе у ваздуху“, рекао је Путин.
Према његовим ријечима, њемачки канцелар је на то одговорио да има важнијих питања. „Дакле, морао сам да упозорим да ћемо половину количине гаса предвиђене за Сјеверни ток 2 искористити за домаћу потрошњу и употребу.
И Гаспром је то већ урадио, тако да чак и да сутра покренемо Сјеверни ток 2, испоруке (Европи) неће бити 55 милијарди кубних метара годишшње, већ тачно половина од тога“, нагласио је Путин.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.