Фото: ИЛУСТРАЦИЈА
САСАРИ - Бивши каталонски лидер Карлес Пуђдемон биће данас саслушан на Сардинији, након чега ће бити одлучено о његовом изручењу Шпанији.
АП преноси да се група од око 20 присталица окупила испред зграде суда у моменту када је Пуђдемон стигао на саслушање у пратњи свог адвоката, а неки чланови из те скупине узвикивали су „слобода!“
Пуђдемон је ухапшен 23. септембра на Сардинији, где је стигао да присуствује каталонском културном фестивалу на позив сардинског сепаратистичког покрета. Пуштен је сутрадан и вратио се у Брисел гдjе има пребивалиште, али се обавезао да ће се вратити данас на Сардинију због саслушања о захтjеву за изручење.
Шпанија Пуђдемона оптужује за побуну и тражи његово изручење, уз тврдње да је помогао у организовању референдума о независности Каталоније 2017. година, који су шпански судови оценили незаконитим.
Европски суд у Луксембургу је 30. јула подржао одлуку Европског парламента, чији је Карлес Пућдемон био посланик, да се њему и двојици лидера сепаратистичког покрета у Каталонији одузме посланички имунитет. Ову одлуку потврдио је 30. јула Општи суд Европске уније.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.