Откривена тајна чувана деценијама: Гагарин погинуо избјегавајући други авион

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Откривена тајна чувана деценијама: Гагарин погинуо избјегавајући други авион

Москва - Јуриј Гагарин, први човјек који је одлетио у свемир, погинуо је у авионској несрећи 1968. године тако што је авионом МИГ-15 покушао да избјегне други авион који је летио превише близу, а не “страни објекат” као што је јато птица или метеоролошки балон, што је била досадашња верзија, преносе агенције.

Узрок несреће први пут је званично објављен, а о њој је говорио познати космонаут Алексеј Леонов, члан државне комисије која је истраживала Гагаринову погибију.

Леонов је 20 година покушавао да добије дозволу да изнесе детаље званичне истраге о смрти Јурија Гагарина и тако разријеши мистерију коју су пратиле бројне спекулације о погибији првог космонаута.

Како је рекао Леонов, државна комисија која је истраживала Гагаринову смрт утврдила је да се посада на пробном лету авиона МИГ-15УТИ, у којој су били Гагарин и инструктор Владимир Серјогин, покушала да избјегне авион СУ-15, који се превише приближио.

Гагаринов авион упао је у ковит и пао на земљу, а оба пилота су погинула.

- Пилот авиона СУ-15 није поштовао прописе спуштајући се на висину од 450 метара. Знам то јер сам присуствовао инциденту, а причао сам и са другим свједоцима. СУ-15 је, док се спуштао, пришао Гагариновом авиону на само 10 до 15 метара, и то у облацима. Због блиског проласка Гагаринов авион упао је у ковит брзином од 750 километара на час и није му било спаса - рекао је Леонов за телевизију Раша тудеј.

Ипак, име пилота који је изазвао Гагаринову смрт и даље остаје тајна.

Леонов је добио одобрење да исприча шта се десило, али уз услов да не открије ко је био пилот авиона СУ-15 који је изазвао несрећу.

Једино што је познато је да пилот сада има 80 година и да је лошег здравља.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.