Фото: Ослобођен Новоазовск, ДНР контролише цијелу своју границу са Русијом
Армија Доњецке Народне Републике заузела је у сриједу, послије жестоких тродневних борби, стратешки важан град Новоазовск на југоистоку Украјине на Азовском мору, уз границу са Русијом.
Ово је потврдио и украјински градоначелник те луке Олег Сидоркин.
Штаб Армије ДНР прије тога је објавио да сада контролише читаву границу са Руском Федерацијом.
„То је резулат офанзиве на југ која је трајала последњих дана. Наше снаге контролишу граничне прелазе Мариновка, Успенка и Новоазовск", рекли су у штабу, а пренсе РИА Новости.
Тенкови Армије ДНР смјестили су се у западном предграђу, док борбе још трају око граничног прелаза на истоку.
Град се налази на ушћу ријеке Грузскиј Јеланчик уз Азовско море. Основан је 1859. године, а данас се поред њега налази ганични пријелаз на путу који спаја главни град Молдавије Кишињов и велики јужни руски град Ростов-на-Дону.
Паника у Мариупољу траје већ други дан и како је видљиво Армија ДНР сада ће, како су најавили, почети концентрацију снага за враћање под контролу тог другог по величини града ДНР са 458.000 становника.
Према једним новинским извештајима са терена, украјинска Национална гарда ужурбано напушта Мариупољ, док према другим украјинска војска довлачи свјеже снаге (наводно оне које су судјеловали на паради у Кијеву) и подиже утврђења на прилазима овог лучког града.
Новорусија није спремна да преговара о примирју са кијевском хунтом, саопштили су из штаба Армије ДНР и истакли: "Започели смо офанзиву и нисмо заинтересовани ни за какав прекид ватре."
Заменик министра безбедности ДНР, Леонид Баранов, објавио је да Доњецк сада са Кијевом може да преговара само о размјени заробљеника.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.