Орбан: Кијев и Брисел желе да увуку Мађарску и Словачку у рат против Русије

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Агенције

БУДИМПЕШТА - Мађарски премијер Виктор Обран оптужио је Украјину и ЕУ да се договарају да ограничавањем приступа руском гасу увуку Мађарску и Словачку у рат против Русије.

- Усљед непријатељских поступака Украјине, источна рута за снабдијевање Мађарске гасом је одсјечена - написао је Орбан на "Иксу" након разговора са турским предсједником Реџепом Тајипом Ердоганом у Турској.

Он је подсјетио да су Украјинци почетком године, у договору са бриселским бирократама, прекинули испоруку гаса важним европским гасоводом преко њихове територије.

- То је њихов начин да изврше притисак на Словачку и на нас, како би нас натјерали да се укључимо у рат између Русије и Украјине. Зато ми, умјесто са истока, морамо да осигурамо енергију са југа и у томе је Турска кључан партнер, јер би без "Турског тока" осигуравање снабдијевања енергентима за Мађарску било незамисливо и не бисмо могли да одржимо наш програм за смањење цијена комуналија - навео је Орбан.

Он је истакао да се притисак наставља и да Брисел и даље жели да "сломи" Мађаре.

- На нама је да бранимо интересе мађарског народа и одупремо се уцјени. Турска је у томе кључан партнер - нагласио је Орбан.

Мађарски премијер додао је да се економска сарадња Мађарске и Турске проширује у бројним подручјима и да је њена вриједност премашила четири милијарде долара.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.