
ПЕКИНГ - Влада у Пекингу је након мјесец дана укинула забрану кинеским авио-превозницима да преузимају авионе америчког произвођача Боинг, што је директна посљедица договора Кине и Сједињених Америчких Држава о привременом смањењу царина на 90 дана који је постигнут у Женеви.
Кинеске власти су почетком ове недеље обавијестиле тамошње авио-компаније и надлежне државне агенције да могу да самостално организују преузимање Боингових авиона, у складу са сопственим роковима и условима, преноси Блумберг.
Ова одлука сигнализира ублажавање напетости између двије највеће свјетске економије и потенцијални преокрет за америчку авио-индустрију.
Фирма Боинг планира да ове године испоручи око 50 авиона кинеским купцима, што би јој донијело директан прилив средстава и уштедило вријеме и трошак тражења алтернативних купаца.
Неколико Боингових авиона које је претходно одбила Кина је већ враћено у Сједињене Америчке Државе, а интересовање за преусмјерене летјелице показале су Индија, Малезија и Саудијска Арабија.
У 2018. години је скоро четвртина Боингове производње авиона завршавала на кинеском тржишту, али последњих година се број поруџбина из Кине смањио, како због трговинских спорова, тако и због интерних проблема Боинга.
Кинески клијенти су у међувремену почели да увозе више европских авиона Ербас, чиме је Боинг изгубио дио удјела на тржишту азијске земље.
Обнављање испорука Боингових авиона у Кину се тумачи као позитиван сигнал, али експерти упозоравају да је то само привремена олакшица на три мјесеца и да стари проблеми могу да се брзо врате ако се не постигне трајнији договор.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.