Како се свијет припрема за други талас COVID-19?

Танјуг
Како се свијет припрема за други талас COVID-19?

БЕОГРАД - Први удар корона вируса на северној земљиној хемисфери је издржан, уз застрашујуће бројке о масовности обољевања и жртвама, због чега се, уз упозорења стручњака, многе земље припремају за такозвани други талас covid 19, који се очекује на јесен.

Колективног имунитета, наиме, још нема у довољној мери, а развој вакцине је тек у повоју. Стога, док су у појединим деловима Европе већ повучени први кораци ка повратку на живот какав је био пре пандемије корона вируса, поједине земље у свету, укључујући и неке на Старом континенту, припремају се за евентуални други талас covid-19.

Припреме за сценарио другог удара корона вируса већ су у току у Њемачкој, гдје припадници војске претварају један берлински сајамски центар у болницу, док ће петина кревета на одјељењима интензивне његе остати као резерва за венетуални повратак covid 19 на јесен.

Као оруђе у борби против новог таласа убудиће ће служити и мобилна апликација намијењена праћењу контаката заражених особа.

Специјалне болнице које су у Великој Британији изграђене за борбу против корона вируса остају на располагању а, како је изјавио један од портпарола владе, изградња нових и даље је у току.

Како наводи АП, Француска планира да новоизграђена одјељења интензивне његе буду спремна за други талас вируса, а здравствене власти кажу да је та земља удвостручила број кревета за интензивну његу у јеку садашње епидемије на више од 10. 000.

“Морамо задржати кревете у случају повратка епидемије и остати на опрезу”, рекао је директор националне здравствене агенције Жером Саломон.

На опрез због могућег прераног укидања рестриктивних мјера позвали су и њемачка канцеларка Ангела Меркел и британски премијер Борис Џонсон.

Што се тиче самог корона вируса, у неким земљама већ је забиљежен поновни пораст броја заражених, а један од таквих случајева, поред Њемачке, је и Сингапур, упркос успјеху који је тамо постигнут у сузбијању пандемије у раној фази.

Кина, која тренутно има контролу над ситуацијом, од јесени ће морати да спријечава, односно под контролом држи продор корона вируса на своју територију преко људи који буду долазили из иностранства, изјавио је за кинеске медије Жанг Венхонг, вођа једног експертског тима из Шангаја.

На опасност од новог таласа корона вируса током наредне јесени упозорили су и представници америчких здравствених власти, а у савезној држави Њу Џерзи - другој у САД по броју оболелих и умрлих од корона вируса - расположиви простор у зградама двије тамошње болнице претворен је у одјељења за лијечење обољелих од covid-19.

 У недавном интервјуу за “Вашингтон пост”, директор америчких центара за контролу и превенцију болести Роберт Редфилд упозорио је да би јесењи талас корона вируса могао представљати већи проблем од садашњег, због тога што ће се појавити истовремено са епидемијом обичног грипа.

У изјави за “Тајмс”, Робин Шаток, професор на лондонском “Империјал колезџу”, изјавио је да није познато да ли корона вирус има сезонски карактер, али да се може очекивати да број случајева covid-19 поново порасте пошто почне нормализација животних прилика.

И епидемије грипа у прошлости су се појављивале у више таласа, а најочигледнији примјер је пандемија шпанске грознице, чији су накнадни удари били смртоноснији од првог, а укупан број жртава премашио је 50 милиона људи.

 Један од новијих примјера је пандемија подтипа грипа А, познатијег као Х1Н1, из 2009, која је почела у априлу те године, а потом се најесен поново појавила у Сједињеним Америчким Државама и у умјереном климатском појасу на сјеверној хемисфери.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана