Јужна Кореја је увјерљиво прва у свијету по продаји луксузних ствари

ГС
Foto: Агенције

У многим државама је порасла продаја луксузних ствари, али једна држава значајно предњачи у томе - Јужна Кореја.

Према подацима финансијске компаније Морган Стенли, потрошња на луксуз у овој држави је прошле године порасла за 24 посто, на 15,4 милијарде евра, што је 300 евра по становнику. То је доста више него у Кини и Сједињеним Америчким Државама. У Кини је то 46 евра по становнику, док је у Америци то 234 евра по становнику. Разлози за великом потражњом за луксузом су бројни, међу којима су раст куповне моћи, али и жеља да се покаже друштвени статус.

У Јужној Кореји је друштвено прихватљиво показивати богатство. Према истраживању консултантске куће МекКинзи, само 22 посто Корејаца сматра да је финансијско разметање у луксузу нешто лоше, док је таквог мишљења 45 посто Јапанаца и 38 посто Кинеза.

Јужнокорејско тржиште луксуза посљедњих година стабилно расте, а том расту допринијела је и пандемија вируса корона. С обзиром на то да се многи одлучују за куповину преко интернета, интернетска куповина луксузних брендова је значајно порасла.

Италијански модни бренд Монклер је објавио да су се његови приходи у Јужној Кореји у другом кварталу прошле године удвостручили у односу на 2020. Швајцарска групација Ричмонт, у чијем власништву су брендови Cartier и Van Cleef & Arpels, такође је значајно повећала продају у овој азијској земљи.

Луксузни брендови користе и велику корејску индустрију забаве како би повећали продају. Примјер за то јесте одлука француског Диора да Јимин, звијезда бој банда БТС, буде њихов амбасадор, преноси Еуроњуз.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана