Južna Koreja je uvjerljivo prva u svijetu po prodaji luksuznih stvari

GS
Foto: Agencije

U mnogim državama je porasla prodaja luksuznih stvari, ali jedna država značajno prednjači u tome - Južna Koreja.

Prema podacima finansijske kompanije Morgan Stenli, potrošnja na luksuz u ovoj državi je prošle godine porasla za 24 posto, na 15,4 milijarde evra, što je 300 evra po stanovniku. To je dosta više nego u Kini i Sjedinjenim Američkim Državama. U Kini je to 46 evra po stanovniku, dok je u Americi to 234 evra po stanovniku. Razlozi za velikom potražnjom za luksuzom su brojni, među kojima su rast kupovne moći, ali i želja da se pokaže društveni status.

U Južnoj Koreji je društveno prihvatljivo pokazivati bogatstvo. Prema istraživanju konsultantske kuće MekKinzi, samo 22 posto Korejaca smatra da je finansijsko razmetanje u luksuzu nešto loše, dok je takvog mišljenja 45 posto Japanaca i 38 posto Kineza.

Južnokorejsko tržište luksuza posljednjih godina stabilno raste, a tom rastu doprinijela je i pandemija virusa korona. S obzirom na to da se mnogi odlučuju za kupovinu preko interneta, internetska kupovina luksuznih brendova je značajno porasla.

Italijanski modni brend Monkler je objavio da su se njegovi prihodi u Južnoj Koreji u drugom kvartalu prošle godine udvostručili u odnosu na 2020. Švajcarska grupacija Ričmont, u čijem vlasništvu su brendovi Cartier i Van Cleef & Arpels, takođe je značajno povećala prodaju u ovoj azijskoj zemlji.

Luksuzni brendovi koriste i veliku korejsku industriju zabave kako bi povećali prodaju. Primjer za to jeste odluka francuskog Diora da Jimin, zvijezda boj banda BTS, bude njihov ambasador, prenosi Euronjuz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana