Фото: Ахрам.орг
ЈОХАНЕСБУРГ - У Јужноафричкој Републици данас су почели први званични преговори за окончање двогодишњег рата између војске Етиопије и снага из северног етиопског региона Тиграја, саопштила је јужноафричка влада.
Мировни преговори ће трајати до недјеље, а циљ је окончање сукоба на сјеверу Етиопије у којем су погинуле хиљаде људи, док је више милиона расељено, а стотине хиљада људи су на ивици глади, пренио је Ројтерс.
Јужна Африка очекује да преговори буду конструктивни и да доведу до дугорочног мира за све становнике Етиопије, рекао је портпарол јужноафричког предсједника Винсент Магвениа.
Преговори, уз посредовање Афричке уније почели су након што су владине снаге оствариле значајне побједе у борбама против Фронта за ослобођење Тиграја заузимањем неколико великих градова у том региону током протеклих седмица, објавила је британска агенција.
Офанзива владиних снага, којима подршку пружају савезничке трупе из сусједне Еритреје, повећала је забринутост за пораст броја цивилних жртава што је довело до позива на хитан прекид ватре и почетак преговора које су упутили лидери Африке, САД и ЕУ, а позив је упутио и папа Фрања.
Фронт за ослобођење Тиграја држи под контролом тај регион на сјеверу Етиопије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.