• Новости
  • Свијет

Четири сценарија за крај рата у Украјини

Пише: Танјуг 24.05.2025 18:09
Фото: Агенције

ЊУЈОРК - Русија и Украјина могле би до средине године да постигну "несавршен договор" којим би се рат на терену замрзнуо, али без склапања свеобухватног мировног споразума, наведено је у новом извјештају геополитичког центра америчке банке ЈП Морган Чејс.

У извјештају савјетодавног тијела за глобалне изазове америчке банке се наводи да је за предсједника Русије Владимира Путина и украјинског предсједника Володимира Зеленског завршна фаза већ стигла, објављено је на сајту банке.

Трајност било каквог договора зависи и од тога колико ће Путин бити задовољан западним и украјинским уступцима, као и од снаге безбједносних гаранција које ће пратити споразум, наводи се у извјештају.

У анализи су наведена четири могућа сценарија мировних преговора, уз паралеле са другим сукобима и процјену вјероватности за сваки од њих. 

Ниједан сценарио, међутим, не претпоставља да ће Украјина вратити пуну контролу над својим територијем или се придружити НАТО-у.

"Грузија"

Аналитичари сматрају да је највјероватнији исход, са 50 одсто изгледа, сценарио "Грузија". 

У том случају Украјина не би добила ни стране трупе ни значајну војну подршку, што би земљу оставило изложеном даљој нестабилности, успорило њен пут према ЕУ и НАТО-у и довело до "поступног повратка под руски утицај".

"Израел"

Сценарио назван "Израел", има 20 одсто шанси и оцјењен је као "још увијек прихватљив". 

У том би случају Украјина би наставила да прима снажну и дугорочну војну и привредну помоћ Запада, али без присуства страних војника на терену. 

Таква подршка би омогућила Украјини да се претвори у војну тврђаву, спроведе модернизацију војске и временом развије сопствени механизам одвраћања, али опасност од новог рата стално би висила над земљом.

"Јужна Кореја" и "Бјелорусија"

Сценарији "Јужна Кореја" и "Бјелорусија" имају 15 одсто изгледа.

Сценарио "Јужна Кореја" предвиђа стационирање европских војника у Украјини као "одвраћајуће силе", уз америчку гаранцију помоћи и обавјештајну подршку, чиме би се стабилизовало подручје под контролом Кијева, које тренутно обухвата око 80 одсто земље.

Насупрот томе, сценарио "Бјелорусија" предвиђа да би САД могле да се повуку из пружања подршке Украјини, док би Европа заказала у јачању своје подршке.

- Русија би остала при својим максималистичким захтијевима и тражила потпуну капитулацију Украјине, претварајући је у своју вазалску државу - наводи се у извјештају. 

У том сценарију Русија би ефективно добила рат, подијелила Запад и неповратно срушила поредак успостављен након Другог свјетског рата, истакнуто је у извјештају.

Украјина и Русија су се у Турској сложиле о размјени 1.000 затвореника у првим директним мировним преговорима од почетка рата 2022. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.