• Novosti
  • Svijet

Četiri scenarija za kraj rata u Ukrajini

Piše: Tanjug 24.05.2025 18:09
Foto: Agencije

NjUJORK - Rusija i Ukrajina mogle bi do sredine godine da postignu "nesavršen dogovor" kojim bi se rat na terenu zamrznuo, ali bez sklapanja sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, navedeno je u novom izvještaju geopolitičkog centra američke banke JP Morgan Čejs.

U izvještaju savjetodavnog tijela za globalne izazove američke banke se navodi da je za predsjednika Rusije Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog završna faza već stigla, objavljeno je na sajtu banke.

Trajnost bilo kakvog dogovora zavisi i od toga koliko će Putin biti zadovoljan zapadnim i ukrajinskim ustupcima, kao i od snage bezbjednosnih garancija koje će pratiti sporazum, navodi se u izvještaju.

U analizi su navedena četiri moguća scenarija mirovnih pregovora, uz paralele sa drugim sukobima i procjenu vjerovatnosti za svaki od njih. 

Nijedan scenario, međutim, ne pretpostavlja da će Ukrajina vratiti punu kontrolu nad svojim teritorijem ili se pridružiti NATO-u.

"Gruzija"

Analitičari smatraju da je najvjerovatniji ishod, sa 50 odsto izgleda, scenario "Gruzija". 

U tom slučaju Ukrajina ne bi dobila ni strane trupe ni značajnu vojnu podršku, što bi zemlju ostavilo izloženom daljoj nestabilnosti, usporilo njen put prema EU i NATO-u i dovelo do "postupnog povratka pod ruski uticaj".

"Izrael"

Scenario nazvan "Izrael", ima 20 odsto šansi i ocjenjen je kao "još uvijek prihvatljiv". 

U tom bi slučaju Ukrajina bi nastavila da prima snažnu i dugoročnu vojnu i privrednu pomoć Zapada, ali bez prisustva stranih vojnika na terenu. 

Takva podrška bi omogućila Ukrajini da se pretvori u vojnu tvrđavu, sprovede modernizaciju vojske i vremenom razvije sopstveni mehanizam odvraćanja, ali opasnost od novog rata stalno bi visila nad zemljom.

"Južna Koreja" i "Bjelorusija"

Scenariji "Južna Koreja" i "Bjelorusija" imaju 15 odsto izgleda.

Scenario "Južna Koreja" predviđa stacioniranje evropskih vojnika u Ukrajini kao "odvraćajuće sile", uz američku garanciju pomoći i obavještajnu podršku, čime bi se stabilizovalo područje pod kontrolom Kijeva, koje trenutno obuhvata oko 80 odsto zemlje.

Nasuprot tome, scenario "Bjelorusija" predviđa da bi SAD mogle da se povuku iz pružanja podrške Ukrajini, dok bi Evropa zakazala u jačanju svoje podrške.

- Rusija bi ostala pri svojim maksimalističkim zahtijevima i tražila potpunu kapitulaciju Ukrajine, pretvarajući je u svoju vazalsku državu - navodi se u izvještaju. 

U tom scenariju Rusija bi efektivno dobila rat, podijelila Zapad i nepovratno srušila poredak uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata, istaknuto je u izvještaju.

Ukrajina i Rusija su se u Turskoj složile o razmjeni 1.000 zatvorenika u prvim direktnim mirovnim pregovorima od početka rata 2022. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.