Фото: Бивши министар одбране Мексика ухапшен јер је нарко–картелу помагао у шверцу тона дроге
ЛОС АНЂЕЛЕС Бивши мексички министар одбране Салвадор Синфуегос Сепеда помагао је у кријумчарењу тона кокаина, хероина, метамфетамина и марихуане у САД у замену за мито, показују судска документа која су у петак отпечаћена.
Синфуегос (72) је радио за картел Х-2 док је био министар одбране од 2012. до 2018. године под бившим предсједником Енрикеом Пењом Ниетом, саопштиле су власти, преноси АП.
На хиљаде пресретнутих порука показују да је бивши министар обезбиједио то да се војне операције не покрећу против тог картела, него против њихових ривала.
Синфуегос је такође оптужен да је упозорио лидере картела на америчку истрагу о њиховим операцијама и употребу свједока и обавјештајаца који су сарађивали, што је резултирало убиством члана картела за којег су шефови погрешно мислили да помаже америчким органима реда.
Синфуегос је у четвртак ухапшен на аеродрому у Лос Анђелесу на основу налога америчке Управе за сузбијање наркотика (ДЕА).
Како преноси АП, високи мексички званичник рекао је да је Синфуегос ухапшен када је стигао на аеродром са члановима породице, који су пуштени на слободу.
Бројни чланови владе из времена Пење Нијета били су умешани у случајеве корупције на високом нивоу, од којих су поједини укључивали повезаност са организованим криминалом.
Хапшење Синфуегоса долази годину а након што је у Тексасу ухапшен Хенаро Гарсија Луна, министар безбједности из времена бившег председника Фелипеа Калдерона, под сумњом да је примио милионе долара мита од нарко-картела.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.