Фото: Вучић и Динкић: Тадићу реци име тајкуна или се извини
Београд - Лидери УРС и СНС Млађан Динкић и Александар Вучић негирали су данас оптужбе које је на њихов рачун изнио предсједник ДС Борис Тадић и позвали га да каже име тајкуна који стоји иза напредњака и да не пребацује кривицу за сопствену одговорност на друге, јер је имао апсолутну власт у рукама, али неспособног премијера.
Вучић је новинарима послије састанка са делегацијом УРС, рекао да позива Тадића да каже име бар једног тајкуна који има и најмањи утицај на њега лично и СНС, и да ће уколико то учини, одлучити да не буде у будућој влади.
Лидер напредњака, међутим, и поред питања новинара да каже ко је тајкун, рекао да он не жели да открива име, додајући “да ти и такви никада нису имали утицаја” и да то гарантује грађанима Србије.
“Ако Борис Тадић каже бар једно име, ја нећу бити у влади. Ако неће да каже, нека се јавно извини”, рекао је Вучић реагујући на интервју који је Тадић дао београдским недјељницима.
На Тадићеве критике да странка на чијем је челу Динкић и он лично имају искуства у обарању влада, лидер УРС је подсјетио, да је Тадићева трајала пун мандат, односно четири године.
“Ко је њега оборио? Сам је себе оборио. Имао је апсолутну власт, али неспособног премијера, који је искреирао највећи буџетски дефицит у историји Србије. Као психолог требало би да зна да своју кривицу не пребацује на неког другог”, рекао је Динкић.
Динкић је рекао да нису сви министри у влади одговорни за прављење тог дефицита већ премијер и министар финансија.
Динкић је прокоментарисао и Тадићеву оцјену да владу СНС, СПС-ПУПС-ЈС и УРС праве тајкуни.
“Можда Тадић није добро информисан, али изјава да се ниједан тајкун за време његове владе није обогатио је, у најмању руку, смешна”, казао је Динкић.
Говорећи о лошем стању у јавним финансијама, Динкић је навео да је занимљиво саопштење Народне банке Србије да је прекршен Закон о буџетском систему, јер је јавни дуг премашио 45 одсто БДП.
Он је упитао шта је гувернер до сада чекао да то саопшти.
“Да ли је чекао да види да Тадић неће бити премијер? Да ли је гувернер политичка личност? Нека каже када је јавни дуг премашио 45 одсто БДП. То се одавно договдило”, рекао је Динкић.
Он је такође, рекао да се поставља питање како развојна банка Војводине може да се рекламира када је у дубиози и зашто је она докапитализована баш у вријеме кампање.
“Неко ће за то морати да одговора”, упозорио је Динкић.
Новинаре је интересовао и став Динкића и Вучића о трошковима за канцеларију и смјештај и живот још актуеланог министра спољних послова Вука Јеремића у Њујорку гдје ће обављати функцију предсједавајућег Генералне скупштинме УН.
Вучић је одговорајући на то питање кратко рекао да је за СНС неприхватљиво да неко 15.000 долара потроши мјесечно на стан и 30.000 долара за боравак у Њујорку.
“То у овом тренутку држава не може да издржи, а о бахатости и осионости нећу ни да говорим”, рекао је Вучић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.