Тадић: Нећемо пристати на уцене

Б92, РТС
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Тадић: Нећемо пристати на уцене

Београд - Предсједнички кандидат ДС-а Борис Тадић поручио је да ће побиједити у другом кругу предсједничких избора, након чега ће започети преговоре о формирању нове владе.

“О новој влади ћемо разговарати после другог круга избора, који одлучује којим путем суштински иде Србија у наредних пет година. Нећемо пристати на било какве услове или уцене”, рекао је Тадић.

Он је истакао да је ово први пут да политика чији је он лидер има предност послије првог круга, јер је Томислав Николић имао предност и 2004. и 2008. године.

“Моја и Николићева политика су суштински различите, вредносно и карактерно су различите и не могу бити комплементарне. Уверен сам да је то важно грађанима и да ћу добити у другом кругу. Сигуран сам да ћу добити подршку грађана у другом кругу, јер је ова политика најбоља за Србију. Након другог круга надам се да ћемо поново славити, као и 2004. и 2008. године.”, рекао је Тадић.

Лидер демократа је додао да би Србија са њим као предсједником брже ишла ка европским интеграцијама, успјешније рјешавала економске проблеме, привлачила инвестиције, успјешније сарађивала са сусједима у региону.

“Сутра одмах крећем у кампању, имам намеру да победим и победићемо”, рекао је Тадић.Nedje

*** Недјеља, 07.05.2012 *****

Дачић: Највећи смо победник избора

Предсједнички кандидат и носилац изборне листе СПС-ЈС-ПУПС Ивица Дачић оцијенио је вечерас да је та коалиција највећи побједник избора и захвалио грађанима Србије што су гласали данас за њега и за листе те коалиције на парламентарним, покрајинским и локалним изборима.

“Можда се у Србији још не зна ко ће бити предсједник, али се сигурно зна ко ће бити премијер”, изјавио је Дачић на конференцији за новинаре у изборном штабу СПС и најавио да од сутра почиње кампању за наредне предсједничке изборе, које ће “сигурно добити”.

“Изборни резултат је показао да не постоје само Борис Тадић и Томислав Николић и да посто и трећа Србија, она која говори у име народа. Ми говоримо у име народа”, рекао је Дачић који очкује више
од 500.000 гласова на овим изборима и више од 40 посланичких мјеста.

Он је рекао да ће коалиција СПС-ЈС-ПУПС водити политику која ће штитити националне интересе Србије и њених грађана.

Ђилас: Не мењам тим у Београду

Најважнији су избори за предсједника 20. маја, јер је Борис Тадић стожер политике око које смо се окупили, рекао у штабу ДС градоначелник Београда Драган Ђилас.

Ђилас је иначе први функционер Демократске странке који се појавио испред новинара у изборном штабу те странке. Он није хтио да одговара на питања која се нису тицала избора у Београду.

Он је рекао да није вријеме за славље, иако је ДС “добила у Београду, иако је Борис Тадић побједио у Београду”.

Он је такође рекао и да ће, иако УРС није прешао цензус, тиј странци понудити да остану у власти, јер сматра да је тим добро радио и да га не треба мијењати.

“Победили смо на неким местима у Батајници, Калуђерици, Падинској Скели први пут после много година. То говори да су људи задовољни нашим радом”, казао је Ђилас и позвао грађане да изађу и на други круг, јер је важно да Борис Тадић побједи.

Пајтић: ДС у Војводини води

Изборна листа “Избор за бољу Војводину” убједљиво води у Војводини, на основу резултата са 26 одсто бирачких мјеста, изјавио потпредсједник ДС Бојан Пајтић.

Он је, износећи податке покрајинског штаба Коалиције “Избор за бољу Војводину”, казао да је излазност у Војводини била 58,53 одсто, те да на предсједничким изборима у Војводини лидер Демокртаске странке Борис Тадић води за шест одсто у односу на лидера напредњака Томислава Николића.

За покрајински парламент предност Коалиције “Избор за бољу Војводину” је, према Пајтићевим речима, 4,5 одсто у односу на коалицију коју предводе напредњаци.

Он је истакао да је, када је ријеч о изборима за републички парламент, ту предност коалиције окупљене око Демократске странке 3,5 одсто у односу на коалицију “Покренимо Србију”.

Пајтић је истакао да су на трећем, четвртом и петом мјесту, у избори за покрајинску скупштину, странке које су досада биле у коалицији са ДС-ом.
“Грађани Војводине су показали чврсто опредељење за наставак реформи и европског пута”, казао је Пајтић.

Он је позвао грађане да и 20. маја изађу на изборе јер се тада, како је рекао, доноси дефинитива одлука да “ова земља хоће у Европску унију и да хоће да је предводи председник Тадић”.

Потпредсједник ДС је казао да је на основу пребројаних гласова са 26 одсто бирачких мјеста за покрајински парламент, Коалиција “Избор за бољу Војводину” освојила 22,17 одсто гласова, колаиција окупљена око СНС 17,61 одсто, Коалиција окупљена око СПС 11,27 одсто, Лига социјалдемократа Војводине (ЛСВ) 10,16, а Савез Војводјанских Мадјара је освојио 7,54 одсто гласова.

Према до сада пребројаним гласовима, у покрајинску скупштину ушли би још Српска радикална странка са 6,6 одсто гласова и Демократска странка Србије са 5,37 одсто.

Пајтић је рекао да је очигледно да ће у покрајинском парламенту коалиција “Избор за бољу Војводину” имати више од 50 мјеста.

За Бориса Тадића је, према Пајтићевим ријечима, у Војводини гласало 28,31 осто бирача, а за Томислава Николића 22,48 одсто грађана, а када је ријеч о изборима за републички парламент колација окупљена око ДС освојила је 25,19 одсто гласова, а коалиција окупљена око напредњака 21,45 одсто гласова.

Пајтић је најавио да ће за сат и по времена саопштити прве прелиминарне резултате избора за Скупштину АП Војводине по већинском изборном систему.

Николић: Честитам и сам себи

За три и по године постојања стигли смо до највише гласова. То може да се преслика на предсједничке, иако се сви утркују да докажу другачије, изјавио Николић.

“Поштујем и Тадићеве гласове, ко год да је испред за пола процента. Он сигурно зна да овај резултат значи велику предност за мене у другом кругу”, казао је председнички кандидат Томсилав Николић на конференцију за штампу у седишту странке.

“Желим да ова ноћ уједини све грађане Србије, да сви поштују председника ко год да буде, и да што пре формирамо нову владу и кренемо коначно да радимо”, поручио је Николић.

Он се захвалио свима, па и , како је рекао, сам себи, али и медијима онолико колико су заслужили, “а сви знате чему сам био изложен”.

Ситуација сасвим другачија у односу на прошле изборе. Ако грађани покажу оволико савјести у другом кругу, као у првом, Србија ће добити новог предсједника, са новим идејама, казао је он.

“Трипут сам био први у првом кругу, никад нисам био убеђен да ћу добити на крају. Сада сам убеђен да добијам други круг”, рекао је он.

Николић је уједно додао и да ће се више од СНС чути у уторак или сриједу, до када ће та странка почети да разговара са другим странкама.

На крају конференције за новинаре он је замолио све за поштену кампању пред други круг.

Шутановац: Воде ДС и Тадић

Потпредсједник ДС Драган Шутановац изјавио да, према незваничним резултатима те странке, Тадић води на предсједничким, а ДС на изборима за парламент.

“ДС ће предводити наредну Владу Србије”, рекао је Шутановац новинарима у изборном штабу ДС-а и додао да се води води “озбиљна битка ко ће бити први у првом кругу”.

“Тадић има предност од један до два одсто, и имамо предност и на изборима за парламент и верујем ће нам то омогућити да наставимо политику европских интеграција”, рекао је Шутановац.

Шутановац је навео да су то подаци на основу “25 одсто у односу на узорак”. “Победићемо 20. маја у другом кругу председничких избора, када очекујемо већи одзив бирача”, рекао је Шутановац.

Шутановац је навео да је ДС очекивао већи одзив на данашњим изборима, и оценио да је одзив био мањи од очекивања због славе Ђурђевдан.

“Верујем да ћемо мотивисати бираче за други круг”, рекао је Шутановац.

Шутановац је рекао да ДС приликом формирања владе неће сарађивати са Демократском странком Србије, Српском радикалном странком и Српском напредном странком.

“О формирању Владе разговараћемо после другог круга председничких избора који ће бити одржан 20. маја”, рекао је Шутановац.

СПС - Тадић испред Николића

СПС саопштила да је на основу 31 одсто обрађених бирачких мјеста у Србији, кандидат ДС освојио 25,8 одсто гласова, а кандидат СНС 24,9 одсто.

Ружић је навео да је на парламентарним изборима ДС освојио 24,4 одсто гласова, СНС 24,1 одсто, а коалиција око СПС 15,9 одсто.

Потпредсједник СПС Бранко Ружић рекао је на конференцији за новинаре у изборном штабу те странке да је кандидат СПС Ивица Дачић освојио 16,1 одсто гласова, а да су сви остали кандидати “далеко испод”.

“Ивица Дачић је прави победник избора. Веома смо близу или смо практично и прешли магичну цифру од 500.000 гласова”, рекао је Ружић.

ДСС: Коштуница освојио 8,65 посто

Портпарол Демократске странке Србије Петар Петковић изјавио да је кандидат те странке Војислав Коштуница освојио 8,65 одсто гласова на предсједничким изборима.

ДСС је на парламентарним изборима освојио 8,23 одсто гласова, казао је Петковић.

Он није казао са колико бирачких мјеста су обрађени резултати већ је навео да се ради о репрезентативном узорку.

ДСС, како је казао, очекује резултате са Косова и Метохије “који су јако битни јер ће утицати на резултат”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.