Фото: Сутра суђење Луки Бојовићу у одсуству
БЕОГРАД - Пред Специјалним судом у Београду сутра би требало да се настави процес у ком се Луки Бојовићу и Владимиру Милисављевићу суди у одсуству јер су још увијек недоступнии правосудним органима Србије, који ће због промене судског већа кренути испочетка.
Умјесто судије Биљане Синановић на чело судског вијећа дошао је судија Владимир Месаровић, а главни претрес ће кренути по одредбама новог Законика о кривичном поступку, односно припремним рочиштем које ће бити затворено за јавност.
Бојовић и Милисављевић ухапшени су у Шпанији 9. фебруара, али с обзиром да процес екстрадиције може да траје и по неколико мјесеци, тешко да ће они у скорије вријеме сјести на оптуженичку клупу београдског Специјалног суда.
У сваком случају, тај процес, у ком се Бојовићу и Милисављевићу суди заједно са некадашњим земунцима Сретком Калинићем и Милошем Симовићем због покушаја убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића, као и три убиства, почеће испочетка по одредбама новог Законика о кривичном поступку.
Милисављевић је био готово девет година у бјекству, од марта 2003. године, па је у одсуству осуђен на 40 година затвора због кривичних дијела која је извршио као припадник "земунског клана", због учешћа у убиству премијера Зорана Дјиндјића на 35 година затвора.
Он има право да тражи да му се оба суђења понове, јер је осуђен у одсуству.
Што се тиче њиховог заједничког процеса, Калинић је раније потврдио наводе оптужнице, а Симовић само дјелимично.
Бојовић је напустио Србију у јуну 2010. године, недуго послије хапшења Калинића у Загребу и Симовића на српско-хрватској граници.
За њим је у септембру 2010. расписана међународна потјерница и подигнута оптужница због сумње да је организовао убиство Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока када су настрадала двојица њихових тјелохранитеља.
Бојовића је са поменутим убиствима, али и другим кривичним дјелима повезао Калинић, који је Србији изручен из Хрватске 25. августа 2010. године.
Калинић је детаљно описао извршење убистава и неуспјелих ликвидација, наводећи да то није радио због новца већ због пријатељства са Бојовићем који је све организовао.
Према његовим наводима, са Бојовићем је дошао у сукоб 2009. године.
На претходном претресу почетком децембра, Симовић је оптужио Калинића за убиство Бојовићевог кума Цветка Симића у Загребу 2010. године.
Такође је испричао да је Калинић хтјео да се врати у Србију и убије Бојовића и то навео као један од разлога њихове свађе када је ранио Калинића у ногу.
Истог дана Калинић је пребачен у загребачку болницу и лишен слободе 8. јуна 2010, а Симовић се сутрадан увече предао на српско-хрватској граници.
Тужилаштво за организовани криминал у оптуззници наводи да је Бојовић стао на чело "земунског клана" послије убиства његових вођа Душана Спасојевића и Милета Луковића у марту 2003. године, а своју моћ учврстио је након хапшења Милорада Улемека Легије.
Пошто је постао вођа "земунаца", он је организовао ликвидације, а лично је учествовао у покушајима убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока 2004. године, кад је са одбјеглим "земунцем" Калинићем пуцао из аутомобила у покрету.
Остаје да се види како ће се понашати Калинић и Бојовић када сједну на исту оптуженичку клупу.
Бојовић је ухапшен у октобру 2007. године због сумње да помаже одбјеглим земунцима оптуженим за убиство премијера Зорана Дјиндјића, међутим, оптужен је само за недозвољено држање оружја у недостатку доказа.
Због недозвољеног држања пиштоља осуђен је на 15 мјесеци затвора 2009. године посијле чега је пуштен да се брани са слободе.
Бојовић је био кум Цветку Симићу чије је раскомадано тијело пронађено у Загребу, тачније тијело у језеру Јарун, а глава у близини тог језера.
Он је био припадник паравојне формације на чијем је челу био Жељко Ражнатовић Аркан, због чега су га касније многобројни припадници "земунског клана" оптуживали за "освету", низ ликвидација људи за које су сумњали да стоје иза убиства Ражнатовића.
Ипак, једина званична оптужница која је на снази је оптужница Тужилаштва за организовани криминал по којој му се суди у одсуству.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.