Прије 23 године отет први Србин на Космету: Судбина Жарка Спасића и данас непозната

Срна
Прије 23 године отет први Србин на Космету: Судбина Жарка Спасића и данас непозната

БЕОГРАД - Данас се навршавају 23 године од кад су терористи злочиначке ОВК киднаповали Жарка Спасића, рудара површинског копа угља „Белаћевац“, након чега је услиједио низ отмица и убистава Срба на Космету, саопштило је Удружење киднапованих и убијених на Косову и Метохији.

Из Удружења подсјећају да је Жарко Спасић био и први Србин затворен у логору Ликовац у Дреници, којим је командовао Фатмир Љимај.
-Судбина Жарка Спасића и после 23 године остаје непозната - наведено је у саопштењу.

Породице окупљене у Удружењу подсјећају да је на данашњи дан 1999. године приликом НАТО бомбардовања насеља Кориша, код Призрена, касетним бомбама убијено, према бази података овог удружења, 81 лице, међу којима и велики број дјеце и поручују да се ово страдање и прва отмица Срба на Космету не заборави.

Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију саопштила је да је заташкавање злочина такође злочин и да ће Србија наставити да од Приштине и међународне заједнице захтијева да судбина отетих и несталих Срба буде расвијетљена.

Из Канцеларије наводе да Спасићеви отмичари нису пронађени и приведени правди, те да ниједна међународна организација и нико од представника привремених институција на Косову и Метохији није понудио одговоре о његовој и судбини многих других Срба.

 - Захтевамо наставак спровођења истраге о свим несталим лицима, једнака права за све жртве, без обзира на веру и нацију. Наставићемо да трагамо и за отмичарима, који имају име и презиме, и да инсистирамо на њиховом кажњавању, јер заташкавање злочина је такође злочин“, истиче се у саопштењу.

Наглашава се да постоји заједничка одговорност да се процес помирења на Косову и Метохији заснива на истини о злочинима и проналажењу одговорних и додаје да ће од процеса расвјетљавања судбине несталих у великој мјери зависити и процес помирења у региону.

-Србија ће наставити да се сјећа својих страдалих сународника, али и да трага за истином и правдом за отете и убијене и за њихове породице, које имају право да знају шта се десило са њиховим најмилијима - поручује се у саопштењу.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана