Пленковић: О учешћу Хрватске у обуци украјинских војника одлучиваће Сабор

Танјуг
Foto: Архива

ЗАГРЕБ - Након што је председник Зоран Милановић одбио да разматра захтев министра одбране о учешћу хрватске војске у европској мисији обуке украјинских војника (ЕУМАМ), Влада Хрватске данас је одлучила да приједлог о томе упути парламенту на одлучивање.

На отвореном дијелу сједнице владе премијер Андреј Пленковић је навео три начина на која би Хрватска могла да помогне Украјини по овом питању.

"Да наши официри буду у командним структурама ове мисије, да хрватски војници буду дио оних војски унутар ЕУ које ће бити спремне да обучавају украјинске војнике, махом у Пољској и Њемачкој и могућност да се украјински војници обучавају и у Хрватској", рекао је Пленковић.

Додао је да у сабору очекује занимљиву политичку расправу.

"Ово је и прилика да се покаже ко је ко када је ријеч о међународним односима и када је ријеч о помоћи Украјини", рекао је хрватски премијер, пренијели су хрватски медији.

Мисија ЕУМАМ трајаће двије године и проводиће се на територији држава чланица ЕУ.

"Хрватска би учествовањем у овој мисији наставила активан допринос и потврдила преданост у подршци заједничке сигурносне и одбрамбене политике и међународној сигурности. Учешћем хрватске војске у мисији за подршку Украјини, Хрватска би са својим искуством из Домовинског рата значајно допринијела обуци оружаних снага Украјине", рекао је на седници владе министар одбране Марио Баножић.

Влада предлаже да у мисији учествује до 80 припадника Оружаних снага РХ уз могућност ротације и да у Хрватску може ући до 100 припадника украјинских снага уз могућност ротације у 2022., 2023. и 2024. години.

Предсједник Зоран Милановић, који је и врховни командант Оружаних снага, одбио је да да сагласност за учешће хрватских војника у мисији ЕУ за помоћ Украјини.

Милановић тврди да то није у складу с Уставом, као и да министар обране није овлашћен да тражи негову сагласност за то питање.

Хрватски предсједник је такође замерио то што су министри спољних послова и одбране, Гордан Грлић Радман и Маиро Баножић у Бриселу пристали на учешће хрватских војника у овој мисији, а да се претходно о томе са њим нису консултовали.

Након што је Милановић одбио да разматра овај захтјев, министар Баножић је рекао да га то не брине и да ће о томе одлучити сабор двотрећинском већином.

Међутим, судећи према јучерашњој расправи на ову тему у хрватском парламенту, сагласја није било.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана