Нови стандарди и политика помирења

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Нови стандарди и политика помирења

ПЕЧУЈ - Предсједници Србије, Хрватске и Мађарске Борис Тадић, Иво Јосиповић и Ласло Шољом заложили су се у петак на састанку у Печују за даљу евроинтеграцију региона и истакли да су потребни нови стандарди и политика помирења, пренијеле су агенције.

Предсједници су на заједничкој конференцији за новинаре нагласили да је веома важно успоставити нове стандарде у политици помирења која заслужује пуну афирмацију.

Тадић је рекао да се нада да ће Србија, ако не прије, онда за вријеме мађарског предсједавања Европском унијом добити статус кандидата за пуноправно чланство у ЕУ. Мађарска преузима предсједавање ЕУ почетком 2011. године.

Он је истакао да Србија жели да Хрватска што прије постане чланица ЕУ, јер то значи да ће и Србија брзо остварити свој стратешки циљ.

Шољом је рекао да ће његова земља током предсједавања ЕУ учинити све да убрза улазак Србије и Хрватске у Унију и додао да се нада да ће Србија добити статус кандидата у том периоду.

Србија и Хрватска, нагласио је Шољом, морају учинити све да пронађу преостале оптужене за ратне злочине и изруче их трибуналу у Хагу.

- Националне мањине су мост који повезује наша три народа и разговарали смо о могућности да се увоји концепт културолошких националних група - рекао је Шољом. Он се осврнуо на ратне догађаје из деведесетих година и истакао да су се тројица предсједника састали да би разговарали о будућности, помирењу и развоју народа, као и да би проблеме и питања из прошлости оставили иза себе.

- Моја двојица колега, предсједници Тадић и Јосиповић, учинили су гестове који служе помирењу и залажу се за осуду злочина - рекао је Шољом.

Јосиповић је захвалио на подршци Мађарске европским интеграцијама Хрватске и изразио наду да ће Хрватска ипак прије мађарског предсједавања ЕУ завршити преговоре о чланству.

- Важно је да постоји консензус да сва отворена питања између наше двије земље, Србије и Хрватске, рјешавамо у отвореном дијалогу, јер је то залог наше боље европске
будућности - рекао је Јосиповић.

Тадић је у Печују требало да се сусретне и са представницима Самоуправе Срба у Мађарској, а затим са хрватским предсједником посјети Бачки Моноштор и састане се са тамошњим представницима хрватске заједнице у Србији.

Aналитичари

Сусрет предсједника Србије и Хрватске Бориса Тадића и Иве Јосиповића у Печују и Бачком Моноштору, трећи је њихов састанак за мање од месеца, послије опатијског самита с краја марта и разговора у оквиру бриселског форума, неколико дана касније. Према процјенама аналитичара, извјесно је да учесталост њихових сусрета није само посљедица случајности, односно преклапања у агендама двојице предсједника, већ потврда исказаног опредјељења и Тадића и Јосиповића да ће радити на унапређењу односа и Србије и Хрватске и укупно, у региону.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.