Foto: Novi standardi i politika pomirenja
PEČUJ - Predsjednici Srbije, Hrvatske i Mađarske Boris Tadić, Ivo Josipović i Laslo Šoljom založili su se u petak na sastanku u Pečuju za dalju evrointegraciju regiona i istakli da su potrebni novi standardi i politika pomirenja, prenijele su agencije.
Predsjednici su na zajedničkoj konferenciji za novinare naglasili da je veoma važno uspostaviti nove standarde u politici pomirenja koja zaslužuje punu afirmaciju.
Tadić je rekao da se nada da će Srbija, ako ne prije, onda za vrijeme mađarskog predsjedavanja Evropskom unijom dobiti status kandidata za punopravno članstvo u EU. Mađarska preuzima predsjedavanje EU početkom 2011. godine.
On je istakao da Srbija želi da Hrvatska što prije postane članica EU, jer to znači da će i Srbija brzo ostvariti svoj strateški cilj.
Šoljom je rekao da će njegova zemlja tokom predsjedavanja EU učiniti sve da ubrza ulazak Srbije i Hrvatske u Uniju i dodao da se nada da će Srbija dobiti status kandidata u tom periodu.
Srbija i Hrvatska, naglasio je Šoljom, moraju učiniti sve da pronađu preostale optužene za ratne zločine i izruče ih tribunalu u Hagu.
- Nacionalne manjine su most koji povezuje naša tri naroda i razgovarali smo o mogućnosti da se uvoji koncept kulturoloških nacionalnih grupa - rekao je Šoljom. On se osvrnuo na ratne događaje iz devedesetih godina i istakao da su se trojica predsjednika sastali da bi razgovarali o budućnosti, pomirenju i razvoju naroda, kao i da bi probleme i pitanja iz prošlosti ostavili iza sebe.
- Moja dvojica kolega, predsjednici Tadić i Josipović, učinili su gestove koji služe pomirenju i zalažu se za osudu zločina - rekao je Šoljom.
Josipović je zahvalio na podršci Mađarske evropskim integracijama Hrvatske i izrazio nadu da će Hrvatska ipak prije mađarskog predsjedavanja EU završiti pregovore o članstvu.
- Važno je da postoji konsenzus da sva otvorena pitanja između naše dvije zemlje, Srbije i Hrvatske, rješavamo u otvorenom dijalogu, jer je to zalog naše bolje evropske
budućnosti - rekao je Josipović.
Tadić je u Pečuju trebalo da se susretne i sa predstavnicima Samouprave Srba u Mađarskoj, a zatim sa hrvatskim predsjednikom posjeti Bački Monoštor i sastane se sa tamošnjim predstavnicima hrvatske zajednice u Srbiji.
Susret predsjednika Srbije i Hrvatske Borisa Tadića i Ive Josipovića u Pečuju i Bačkom Monoštoru, treći je njihov sastanak za manje od meseca, poslije opatijskog samita s kraja marta i razgovora u okviru briselskog foruma, nekoliko dana kasnije. Prema procjenama analitičara, izvjesno je da učestalost njihovih susreta nije samo posljedica slučajnosti, odnosno preklapanja u agendama dvojice predsjednika, već potvrda iskazanog opredjeljenja i Tadića i Josipovića da će raditi na unapređenju odnosa i Srbije i Hrvatske i ukupno, u regionu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.