Епископи Јоаникије и Теодосије предводили литију у Бијелом пољу

Срна
Епископи Јоаникије и Теодосије предводили литију у Бијелом пољу

БИЈЕЛО ПОЉЕ/БЕРАНЕ - Епископи будимљанско-никшићки Јоаникије и рашко-призренски Теодосије предводили су вечерас литију улицама Бијелог Поља након што је у Цркви Светих апостола Петра и Павла служен молебан.

Владика Јоаникије рекао је у обраћању вјерницима на градском тргу да је народ, борећи се против дискриминације, сабрао у народну скупштину.

“Овдје се прави преседан у Црној Гори да се овај несрећни закон, који је заправо безакоње и удар на правни поредак у Црној Гори, по истом моделу примијени да би Хашим Тачи и Рамуш Харадинај отели српске цркве на Косову и Метохији, Високе Дечане, Пећку паријаршију, Љевишку. То је договор”, рекао је владика Јоаникије.

Епископ рашко-призренски Теодосије истакао је да су српски свети владари, архиепископи и патријарси, знали да једино светиње могу сачувати биће народа и да су зато подигнути Студеница, Хиландар, Пећка патријаршија, Дечани, Острог, Цетињски манастир и многе светиње по српским земљама.

“Они су знали да једино светиње могу сачувати душу нашега народа и то у најтежим временима, у ропству, страдању, а ево и ово наше време, како у нашим Крајинама, Славонији, БиХ, на Косову и Метохији. Светиње су нас сачувале и ми зато, гдје год данас да живимо, наше светиње не дамо другима”, поручио је епископ Теодосије.

Са молебана у порти Манастира Ђурђеви ступови у Беранама поручено је да ће Црна Гора и православље бити вјечни.

“Када би темељи овог манастира могли да проговоре, преци би рекли да су поносни на своју дјецу. Нападају нас, кажу да на литијама има дјеце, да злоупотребљавамо дјецу. А ја има кажем да смо сви ми нечија дјеца”, рекао је протојереј-ставрофор Драган Ристић.

На молебану је још једном поновљено да је срамни Закон о слободи вјероисповијести дискриминаторски и да народ неће дати своје светиње.

У данашњој великој литији била је и група планинара која је ноћ раније изашла на врх Ћафа приједолска, на висини од 1.800 метара, да би се одатле спустили у село Шекулар и са тамошњим литијом препјешачили још око двадесет километара до града. У Беране су прије молебана стигле литије из Андријевице, Мурина и Коњуха.

У једну литију у центру Берана слиле су се многе сеоске литије, па се главна литија протезала од манастира до Улице 29. новембра.

Литија и молебан у Беранама протекли су мирно и достојанствено, без инцидената, о чему су се старали црквени редари и редовна полиција.

У градовима широм Црне Горе вечерас се одржавају молебани и литије у знак протеста против усвојеног Закона о слободи вјероисповијести.

Литије се од Божића организују два пута седмично, четвртком и недјељом, по благослову Епархијског савјета СПЦ у Црној Гори.

Ово је осма недеља од када се одржавају молебани Богородици и молитвене литије и све су протекле без инцидената, а организовале су их црквене општине у градовима Црне Горе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана