Фото: Звиздић и Приморац поново на челу Представничког дома
Сарајево - Посланик Савеза за бољу будућност БиХ у Представничком дому Парламента ФБиХ Фехим Шкаљић, који је до данас обављао дужност предсједавајућег Дома, рекао је да је спроведена одлука Уставног суда ФБиХ којом је утврђено да је избор руководства овог дома на сједници 26. јуна био мањкав и да је све потребно вратити у претходно стање, преносе агенције.
Шкаљић је на конференцији за новинаре рекао да се предсједавајући Представничког дома Денис Звиздић из СДА и потпредсједавајући Станко Приморац из Хрватске странке права нису појавили на примопредаји.
Он каже да је Звидића писмом обавијестио да му је, као и Приморцу од 10 часова омогућено руковођење Представничким домом.
Шкаљић је навео да је затражио од Дома народа да буде обустављен процес изгласавања одлука које је Представнички дом донио од 26. јуна и наложио рачуноводству Парламента ФБиХ да повећана примања новог руководства врате на рачун Представничког дома Парламента ФБиХ.
- Пресуда Уставног суда ФБиХ за нас је неупитна и ми је досљедно и без икакве резерви проводимо. Уставни суд је утврдио да је у том поступку било процедуралних грешака. Суд није послао образложење пресуде. Рекао је да ће оно наконадно стићи и у њему ће бити прецизирано који су елементи поввреде процедуре. Оно што буде дато у образложењу биће орјентир за сљедеће понашање - истакао је Шкаљић.
Наглашавајући да овдје није ријеч о повреди Устава ФБиХ него процедуре, он је навео да руководство које је изабрала нова парламентарна већина није било илегално, него да је оно изабрано вољом парламентарне већине.
Према његовим ријечима, нова парламентарна већина и даље постоји и она има право на нове потезе.
- Оно што је императив и право парламентарне већине оствариваће се у периоду који слиједи и процедурама које неће повређивати Устав ФБиХ. Оно што је продуковало смјену руководства у претходном периоду и сада је окупљено око исте политичке идеје. Та група је одлучна да своју политичку одговорност проведе, а мањкавости које је утврдио Уставни суд ФБиХ биће исправљене - појаснио је Шкаљић.
Одговарајући на питање да ли ће нова парламентарна већина затражити Звиздићеву смјену, он је рекао да предсједавање парламентом не ограничава парламентарну већину да испољава своју вољу.
- Предсједавање парламентом је техничко питање. Да ли ће ова нова парламентарна већина ићи на смјену Звиздића или не ствар је времена које долази - истакао је Шкаљић.
Подсјећајући да је на данашњој сједници Представничког дома, која је отказана, требало да буде расправљано о законима који се односе на захтјеве ММФ-а, Шкаљић је саопштио да је већ данас упућен захтјев за заказиваљње ванредне сједнице на којој би требало да буде расправљано о документима који су везани за обавезе према ММФ-у да би била сачувана фискална стабилност буџета ФБиХ који је у првих шест мјесеци у дубиози готово 500 милиона КМ.
- Звиздића смо у том писму обавијестили да је ММФ тражио да се до 7. септембра изгласа што је у вези са ребалансом буџета и другим прописима који су важни. Пословник предвиђа да је предсједавајући дужан да на захтјев групе посланика не мање од 20 закаже ванредну сједницу у року 15 дана - нагласио је Шкаљић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.