Затворско предузеће опет у плусу

Маријана Миљић Бјеловук
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Агенције

ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Привредна јединица "Конкордија", коју је основао затвор у Војковићима у Источном Сарајеву, и у којој раде притвореници и затвореници, у прошлој години остварила је добит од 5.833 марке.

Законом БиХ о извршењу кривичних санкција, притвора и других мјера притвореницима и затвореницима способним за рад омогућено је ангажовање у радионицама затвора, економијама и другим сличним облицима рада, као и на радилиштима изван затворског круга.

Привредна јединица "Конкордија" регистрована је код Окружног привредног суда у Источном Сарајеву. Њен оснивач је Завод за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера БиХ, а лице овлашћено за заступање је управник Завода. "Конкордија" је регистрована за више различитих дјелатности.

- Она је у финансијском извјештају за прошлу годину исказала приходе у износу од 240.518, док су расходи износили 234.685 марака, односно добит је на крају приказана у износу од 5.833 КМ - наведено је у ревизорском извјештају поменутог завода, а који је у јавности познатији као "Алкатраз", јер у њему казну служе осуђени за најтежа кривична дјела.

Управник Завода за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера БиХ Синиша Перковић наводи да циљ "Конкордије" није остваривање добити, већ упошљавање затвореника.

- Смисао није да зарађује и да ствара добит, већ да упослимо затворена лица. И у томе смо успјели. Људи су стално радно ангажовани - казао је "Гласу" Перковић.

Додао је да су затвореници ангажовани на разним пословима као што је одржавање просторија, услужно прање веша, израда дрвених дијелова, али и пластичне столарије.

- Свако од затвореника ко хоће може да ради. Осим тога организујемо и разне секције - навео је Перковић и додао да су током прошле године улагали и куповали машине, односно направљен је још један погон за прераду дрвета.

Притвореници и затвореници имају право на накнаду за свој рад, која износи од једне четвртине до једне половине просјечне плате на сличним пословима остварене у посљедња три мјесеца у привреди БиХ. Те накнаде исплаћују из остварених прихода Привредне јединице "Конкордија".

Прошле године добит је износила 20.178, a годину раније 31.000 марака.

Ревизија

У оквиру ревизије Завода за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера БиХ за 2024. годину пословање привредне јединице није било предмет финансијске ревизије нити ревизије усклађености. Ревизију финансијских извјештаја "Конкордије" врши независна ревизорска кућа коју ангажује Завод.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.