Зашто бошњачки политичари категорично одбијају приједлог из Српске?

Ведрана Кулага Симић
Зашто бошњачки политичари категорично одбијају приједлог из Српске?

БАЊАЛУКА - ОХР, који је уједно и Дамоклов мач изнад главе Републике Српске и нужно зло у БиХ, мора постати прошлост. Нема ефекта шетати од града до града и нешто се договарати о будућности земље, реформама и путу ка ЕУ, када то у сваком моменту онај ко сједи у фотељи високог представника може у секунди да сруши.

Став је то саговорника "Гласа Српске" о закључку који су пред партнере из ФБиХ изнијели представници СНСД-а на састанку странака које чине власт на нивоу БиХ. Потпредсједник СНСД-а и предсједник Владе Српске Радован Вишковић је у понедјељак, након разговора у Мостару, објелоданио да су предложили да носиоци власти на нивоу БиХ од оног момента када БиХ добије преговарачки статус или датум за преговоре не може нико више наметати никаква законска рјешења осим институција које су предвиђене Уставом. То би била, каже, потврда уставности и суверенитета, али није прихваћен од странака око СДП-а БиХ, односно бошњачког блока у власти, за разлику од ХДЗ-а.

Директор Јавне установе Центар за друштвено-политичка истраживања Републике Српске Душан Павловић за "Глас" истиче да Дејтонски мировни споразум представља основ међународног и уставног поретка у БиХ те да сваки покушај да се заобиђу његове одредбе, укључујући оне које регулишу надлежности институција БиХ и права ентитета и конститутивних народа, представља кршење како унутрашњег, тако и међународног права.

- ЕУ, у процесу европских интеграција, наглашава поштовање правне државе и владавине права као један од кључних услова за преговоре. Одбијање да се поступа у складу са Дејтонским мировним споразумом који је верификовао СБ УН својом резолуцијом 1031 и међународним правом директно угрожава овај процес и сигнализира недостатак правне стабилности, што је супротно захтјевима ЕУ - навео је Павловић.

Овакви поступци се, додаје, могу тумачити као покушај подривања суверенитета БиХ дефинисаног Дејтоном.

- Европске интеграције пружају могућност за унапређење дијалога између актера у БиХ. Ипак, услов за овај напредак јесте пуно поштовање постојећих правних оквира. Стране које одбијају да поступају у складу са Дејтонским мировним споразумом и међународним правом директно угрожавају овај процес. Од будућих реакција и поступака званичних представника ЕУ, који су задужени за ову проблематику, моћи ће се закључити колико су искрени у тврдњама да желе дејтонску БиХ у Европској унији - закључио је Павловић.

Професор геополитике на Универзитету у Источном Сарајеву Срђан Перишић наглашава да је Српска на својим леђима осјетила дјеловање ОХР-а и да правилно уочава шта све може да се деси, али и истиче да мора остати истрајна у свом захтјеву.

- Бошњачке структуре су против приједлога и остаће, а Српска не би требало да олако пређе преко одбијања и да улази у било које даље преговоре док то не буде ријешено јер су сви састанци потпуно излишни ако су Бошњаци и даље спремни да се ослањају на тог неког високог представника и наметање одлука. Договор о томе је приоритет јер тај високи представник увијек као Дамоклов мач виси изнад главе Српске - рекао је Перишић који тврди да ће високи представник имати моћ све док у БиХ има оних који прихватају оно што он ради.

Политички аналитичар Младен Бубоњић сматра да је СНСД и више него свјестан да ништа нема од тога што тражи и да се то може протумачити и као покушај да им се не стави на терет да опструишу процесе. БиХ, како каже, не може још да функционише сама јер, сматра, без странаца јача опасност од сукоба.

- Незахвално је прогнозирати колико ће то још трајати, сигурно је да ни од европског пута у наредном периоду, а када то кажем мислим годинама, неће бити ништа. Тога су свјесни сви, па и ЕУ. Знају се услови који су потребни за затварање ОХР-а који је нужно зло - категоричан је Бубоњић који сматра да је у БиХ потребна озбиљна реформа за коју су одговорни домаћи лидери.

Суверенитет

Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац истакао је да је кључно питање у БиХ обезбиједити суверенитет на начин да сва рјешења буду плод договора два ентитета и три конститутивна народа, у складу са Дејтонским споразумом и Уставом, без међународног интервенционизма.

- Наша намјера је да партнери на нивоу заједничких институција коначно дефинишу однос према наметнутим одлукама, које су антидејтонске и антиуставне - нагласио је Кошарац који је кадар СНСД-а.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана