Zašto bošnjački političari kategorično odbijaju prijedlog iz Srpske?

Vedrana Kulaga Simić
Zašto bošnjački političari kategorično odbijaju prijedlog iz Srpske?

BANjALUKA - OHR, koji je ujedno i Damoklov mač iznad glave Republike Srpske i nužno zlo u BiH, mora postati prošlost. Nema efekta šetati od grada do grada i nešto se dogovarati o budućnosti zemlje, reformama i putu ka EU, kada to u svakom momentu onaj ko sjedi u fotelji visokog predstavnika može u sekundi da sruši.

Stav je to sagovornika "Glasa Srpske" o zaključku koji su pred partnere iz FBiH iznijeli predstavnici SNSD-a na sastanku stranaka koje čine vlast na nivou BiH. Potpredsjednik SNSD-a i predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković je u ponedjeljak, nakon razgovora u Mostaru, objelodanio da su predložili da nosioci vlasti na nivou BiH od onog momenta kada BiH dobije pregovarački status ili datum za pregovore ne može niko više nametati nikakva zakonska rješenja osim institucija koje su predviđene Ustavom. To bi bila, kaže, potvrda ustavnosti i suvereniteta, ali nije prihvaćen od stranaka oko SDP-a BiH, odnosno bošnjačkog bloka u vlasti, za razliku od HDZ-a.

Direktor Javne ustanove Centar za društveno-politička istraživanja Republike Srpske Dušan Pavlović za "Glas" ističe da Dejtonski mirovni sporazum predstavlja osnov međunarodnog i ustavnog poretka u BiH te da svaki pokušaj da se zaobiđu njegove odredbe, uključujući one koje regulišu nadležnosti institucija BiH i prava entiteta i konstitutivnih naroda, predstavlja kršenje kako unutrašnjeg, tako i međunarodnog prava.

- EU, u procesu evropskih integracija, naglašava poštovanje pravne države i vladavine prava kao jedan od ključnih uslova za pregovore. Odbijanje da se postupa u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom koji je verifikovao SB UN svojom rezolucijom 1031 i međunarodnim pravom direktno ugrožava ovaj proces i signalizira nedostatak pravne stabilnosti, što je suprotno zahtjevima EU - naveo je Pavlović.

Ovakvi postupci se, dodaje, mogu tumačiti kao pokušaj podrivanja suvereniteta BiH definisanog Dejtonom.

- Evropske integracije pružaju mogućnost za unapređenje dijaloga između aktera u BiH. Ipak, uslov za ovaj napredak jeste puno poštovanje postojećih pravnih okvira. Strane koje odbijaju da postupaju u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i međunarodnim pravom direktno ugrožavaju ovaj proces. Od budućih reakcija i postupaka zvaničnih predstavnika EU, koji su zaduženi za ovu problematiku, moći će se zaključiti koliko su iskreni u tvrdnjama da žele dejtonsku BiH u Evropskoj uniji - zaključio je Pavlović.

Profesor geopolitike na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Srđan Perišić naglašava da je Srpska na svojim leđima osjetila djelovanje OHR-a i da pravilno uočava šta sve može da se desi, ali i ističe da mora ostati istrajna u svom zahtjevu.

- Bošnjačke strukture su protiv prijedloga i ostaće, a Srpska ne bi trebalo da olako pređe preko odbijanja i da ulazi u bilo koje dalje pregovore dok to ne bude riješeno jer su svi sastanci potpuno izlišni ako su Bošnjaci i dalje spremni da se oslanjaju na tog nekog visokog predstavnika i nametanje odluka. Dogovor o tome je prioritet jer taj visoki predstavnik uvijek kao Damoklov mač visi iznad glave Srpske - rekao je Perišić koji tvrdi da će visoki predstavnik imati moć sve dok u BiH ima onih koji prihvataju ono što on radi.

Politički analitičar Mladen Bubonjić smatra da je SNSD i više nego svjestan da ništa nema od toga što traži i da se to može protumačiti i kao pokušaj da im se ne stavi na teret da opstruišu procese. BiH, kako kaže, ne može još da funkcioniše sama jer, smatra, bez stranaca jača opasnost od sukoba.

- Nezahvalno je prognozirati koliko će to još trajati, sigurno je da ni od evropskog puta u narednom periodu, a kada to kažem mislim godinama, neće biti ništa. Toga su svjesni svi, pa i EU. Znaju se uslovi koji su potrebni za zatvaranje OHR-a koji je nužno zlo - kategoričan je Bubonjić koji smatra da je u BiH potrebna ozbiljna reforma za koju su odgovorni domaći lideri.

Suverenitet

Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac istakao je da je ključno pitanje u BiH obezbijediti suverenitet na način da sva rješenja budu plod dogovora dva entiteta i tri konstitutivna naroda, u skladu sa Dejtonskim sporazumom i Ustavom, bez međunarodnog intervencionizma.

- Naša namjera je da partneri na nivou zajedničkih institucija konačno definišu odnos prema nametnutim odlukama, koje su antidejtonske i antiustavne - naglasio je Košarac koji je kadar SNSD-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana