Запошљавање службеника трајало и по три године

Жељка Домазет
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Запошљавање службеника трајало и по три године

СAРAЈЕВО - Процес запошљавања државних службеника у институцијама БиХ, према оцјени ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ је предуг, односно умјесто најдуже три мјесеца, у неким институцијама траје готово три године.

Ревизори су забиљежили екстремне случајеве када су огласи за запошљавање били отворени и до 900 дана. Такви примјери забиљежени су у Дирекцији за европске интеграције (862 дана), Министарству финансија и трезора БиХ (850 дана) и Министарству спољне трговине и економских односа БиХ (850 дана).

Служба за заједничке послове од завршетка огласа до пријема једног службеника потрошила је 783 дана. Ове процедуре биле су потпуно у надлежности Aгенције за државну службу.

Ревизори су констатовали да је садашњи систем запошљавања државних службеника неефикасан, и да не обезбјеђује ефикасну изградњу државних структура БиХ.

Главни ревизор Миленко Шего истакао је да се процедуре запошљавања не спроводе благовремено.

- Просјечна процедура, коју води искључиво Aгенција за државну службу траје у просјеку 238 дана, а децентрализоване процедуре које су институције реализовале у сарадњи са Aгенцијом трајале су 145 дана. Већина институција није успјела да испуни своје планове запошљавања што је утицало на њихов рад - казао јер Шего.

Додао је да свако четврто радно мјесто чије је попуњавање оглашено од 2005. до краја 2007. године није попуњено, а свака седма процедура није дала резултат и успјешног кандидата. Шего каже да је могуће да је било и таквих појава као што су непотизам или корупција, али је то ствар других институција које треба да их да истраже.

Нагласио је да су ревизори упутили препоруке Савјету министара, Aгенцији за државну службу и институцијама БиХ у којима се запошљавају државни службеници и да је увјерен да ће реализацијом препорука државна администрација бити ефикаснија.

Замјеник главног ревизора Гордана Трнинић истакла је да БиХ мора да има професионалну државну службу и да мора да обави реформу јавне управе чији су носиоци државни службеници.

- На основу извјештаја Савјета министара може се констатовати да јавна администрација не задовољава потребе и очекивања грађана - казала је Трнинићева додавши да многе државне институције у БиХ нису попуњене одговарајућим кадровима.

Нагласила је да се буџетска средства одливају и на ангажовање спољних сарадника или додатне исплате запослених за обављање додатних послова. Она је констатовала да све ово утиче на неповјерење јавности у рад државних институција.

Виши ревизор и вођа тима ревизорског извјештаја Фадила Ибрахимовић казала је да су ревизори истраживали процес запошљавања у 14 институција у БиХ, од 45 које су у периоду од 2005. до 2007. године запошљавале државне службенике. То су пет министарстава, три канцеларије, двије агенције и четири остале институције.

Планирање

Ревизија је показала да постоје значајне слабости у систему планирања. Слабо планирање и неадекватан проток информација доприносе томе да ни Aгенција за државну службу БиХ нема све потребне информације за квалитетно спровођење процедура запошљавања државних службеника.

Предложене су одређене дугорочне и краткорочне мјере, као што су децентрализација процедуре запошљавања и увођење система праћења, надзора и евалуације, побољшање комуникације између свих институција које су укључене у процес, изградња система информисања, побољшање система планирања и друго.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.