Војска има хране и горива за само седам дана

Горан Маунага
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Војска има хране и горива за само седам дана

Бањалука - У магацинима Оружаних снага БиХ налазе се изузетно мале количине прехрамбених производа, а расположиве количине горива не могу обезбиједити нормално функционисање Министарства одбране и Оружаних снага дуже од седам дана.

Наведено је то у извјештају о контроли пријема артикала за исхрану и погонског горива у Оружаним снагама БиХ од 3. септембра који је генерални инспектор Министарства одбране генерал Хусеин Турсуновић поднио том министарству, а који је у посједу “Гласа Српске”.

У извјештају се наводи да је алармантно стање у Оружаним снагама БиХ у вези са пријемом и стањем основних артикала за исхрану и горива дио низа слабости, пропуста и криминалних радњи у процесу набавки свих врста робе и услуга за потребе Министарства одбране и Оружаних снага, почевши од планирања, подношења захтјева, уговарања до испоруке.

- У магацинима Оружаних снага се налазе изузетно мале количине прехрамбених производа, а највећи дио је конзервирано поврће. Слично је и са нескладиштеним артиклима који су недовољни за припремање оброка за период дужи од седмице - написао је Турсуновић у извјештају.

Генерални инспектор је истакао да из затеченог стања и разговора са стручним лицима у Оружаним снагама произлази да те залихе не омогућавају испуњење ни минимума од захтијеваног норматива дневног оброка.

Ништа боља ситуација није ни са залихама горива које су инспектори затекли у магацинима.

- Расположиве количине погонског горива не могу обезбиједити нормално функционисање Министарства одбране и Оружаних снага на дужи период, посебно у случају проблема проузрокованих застојем у редовној испоруци од стране добављача - навео је генерални инспектор.

У складиштима је затечено 42.622 литра дизела и 6.052 литра бензина БМБ 95. Од те количине горива, залихе Оружаних снага износе само 1.741 литар дизела и 1.019 литара бензина БМБ 95.

- За детаљну анализу узрока таквог стања потребно је прикупити податке о свим улазима и потрошњи горива, те оправданости утрошка горива. Како би се уочени проблеми ријешили, неопходно је да се у сваком појединачном случају гдје постоје индиције о неправилностима инсистира на расвјетљавању свих детаља, те да се против одговорних лица предузму адекватне мјере - препоручио је генерални инспектор.

Замјеник министра одбране БиХ Мирко Околић рекао је “Гласу Српске” да постоје многе мањкавости у Закону о јавним набавкама БиХ, што су многи добављачи искористили приликом снабдијевања Оружаних снага и Министарства одбране.

- Тачно је да је било тешко стање када је ријеч о залихама хране и горива. Проблем горива је ријешен захваљујући мом залагању, а уштедјели смо и пола милиона КМ - каже Околић.

Генерални инспектор је у закључку истакао да је неопходно преуређивање комплетног система логистике у одбрамбеном сектору.

- На основу раније спроведених истрага и искустава која је Генерални инспекторат до сада имао у комплетном ланцу логистике од врха до дна, сматрамо да коначно рјешење подразумијева темељно преуређивање цјелокупног система логистике. То укључује и замјену кључног персонала на одређеним позицијама - наведено је у извјештају Генералног инспектората Министарства одбране.

Набавке рак-рана

Околић каже да Државна агенција за истраге и заштиту (СИПA) БиХ још води истрагу о незаконитостима приликом набавке и испоруке деминерске опреме на основу уговора који је Министарство склопило са фирмом “Aрмy схоп”.

- За сада истрага није проширена и на друге случајеве у Министарству, али то не значи и да се то неће десити. Има и робе коју је Министарство набавило у складу са свим процедурама, али је и поред тога била скупља него на тржишту - каже Околић.

Он је истакао да у Министарству одбране постоје огромни проблеми, али да је њихово превазилажење споро, јер онима који су увезани у тај ланац примјена закона не одговара.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.