Фото: Уштеде у Фонду ПИО болне, али пензије неће каснити
Бањалука - Уштеде од два милиона марака, које су најављене у писму намјере, које су власти упутиле ММФ-у да би добиле нови кредит, биће болне и тешко спроводиве, али неће знатније утицати на пословање Фонда ПИО РС.
Изјавио је то "Гласу Српске" директор овог фонда Младен Милић и додао да је економска криза условила неминовност обнове аранжмана са ММФ-ом, који има строге захтјеве, не само према БиХ него и према осталим земљама за даљу сарадњу.
Милић је нагласио да је јасно да се уштеде морају прихватити и спровести у дјело, иако то неће бити једноставно.
- Примјена планираних мјера штедње биће болна, али морамо их прихватити и показати да смо одлучни у намјери да кризу успјешно пребродимо. Неће бити лако, с обзиром на дефицит који имамо, али смо једноставно принуђени на досљедно спровођење захтјева ММФ-а - рекао је Милић.
Додао је да је Фонд лани на материјалним трошковима уштедио око 600.000 марака и најавио да ће се штедјети и даље.
- Додатне уштеде од два милиона неће знатније утицати на пословање Фонда ПИО, чији је буџет за ову годину планиран у износу од 1,018 милијарди КМ, тако да редовност у исплати и достигнути ниво пензија за кориснике права није доведен у питање - казао је Милић и нагласио да ће планирано ускраћење средстава бити надокнађено кроз уштеде по разним основама.
У писму намјере које су власти БиХ послале ММФ-у с циљем одобравања новог стенд-бај аранжмана наводи се да ће Влада РС наставити са политиком фискалне уздржаности. Додаје се да ће бити остварене уштеде од 1,4 милиона марака на расходима по основу коришћења робе и услуга, милион на субвенцијама, 1,6 милиона на грантовима, а на дознакама на име социјалне заштите биће уштеђено шест милиона КМ. Уштеда на трансферу Фонду ПИО биће два милиона, а у финансијском плану Фонда здравственог осигурања (ФЗО) РС за ову годину пет милиона КМ.
Директор ФЗО РС јуче је био на путу, а у кратком саопштењу Фонда је наведено да још нису добили ништа званично у вези са уштедама предвиђеним писмом намјере.
Изврши директор Удружења економиста РС СЊОТ Саша Грабовац је нагласио да су захтјеви који су испоручени домаћим властима стални дио политике ММФ-а коју досљедно примјењују.
- Превиђене мјере штедње ће отежати пословање фондова. Евидентно је да можемо да очекујемо проблеме у пословању и опет се враћамо на узрок тога, а то је слабо пословање привреде и како ријешити проблем пословне кризе и подстицаја - рекао је Грабовац.
БиХ је од ММФ-а затражила кредит од 830 милиона марака за двогодишњи период. Српска би од ММФ-а за двије године требало да добије 260 милиона марака, од чега 70 милиона у овој години. У писму намјере ММФ-у се наводи да је планирано одмах по одобрењу аранжмана да буде повучен расположиви износ од око 120 милиона марака, а да се први преглед програма очекује 10. децембра.
Влада ФБиХ ће уштедјети осам милиона марака на платама и накнадама запослених, смањењем основице за обрачун плата и накнада на износ од 315 КМ. Биће уведен и мораторијум на исплату накнада за рад у комисијама и прековремени рад те рестриктивна политика запошљавања у јавном сектору у остатку године. Федерација се обавезала да ће поново процијенити дјелотворност субвенција и побољшати њихово усмјеравање и тиме постићи уштеду у износу од десет милиона марака, те да ће убрзати ревизију корисника борачких права и осигурати да издвајање из буџета планирано за трансфер према Фонду ПИО не буде премашено. То је планирано смањењем највишег исплатног коефицијента за пензије остварене под повољним условима и убрзањем наплате неуплаћених обавеза по основу доприноса. Трансфери према јавним предузећима у ФБиХ биће смањени за 17 милиона КМ.
У писму намјере се наводи да ће владе РС и ФБиХ припремити ребалансе буџета и да ће они бити усвојени у парламентима до 7. септембра.
Потписници писма напомињу да су свјесни да постоје негативни ризици за њихове буџете и да су спремни, по потреби, предузети и додатне мјере.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.