Уставни суд БиХ ударио на вољу народа

Ведрана Кулага
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Уставни суд БиХ ударио на вољу народа

Бањалука - Република Српска ће наставити да 9. јануара слави Дан Републике, а посљедња одлука Уставног суда БиХ, који је опет оспорио тај датум, представља покушај ревизије историјских чињеница, на шта ће Српска имати одговор.

Поручено је то јуче из Бањалуке, гдје је, на позив предсједнице Републике Српске Жељке Цвијановић, одржан састанак представника политичких партија у РС, који је резултирао заједничком изјавом и јединственим ставом да је 9. јануар непромјењива чињеница.

Највиши званичници и лидери политичких партија у Републици Српској затражили су у заједничкој изјави да Уставни суд поништи одлуку којом је оспорио поједине одредбе Закона о Дану Републике, којим је дефинисано да се тај празник слави 9. јануара. Одлука је, како је наведено, неприхватљив политички акт с циљем негације легитимитета РС и уставноправног поретка БиХ установљеног Дејтонским споразумом.

- Одлука донесена прегласавањем судија из реда српског народа наставак је политичког подстицања етничког конфликта, што је и довело до трагичног сукоба и ратних дешавања - пише у изјави.

У тексту се цитира дио одлуке суда у којој се констатује да се не доводи у питање, не искључује и не ограничава надлежност Народне скупштине да распише референдум о датуму на који ће бити прослављан Дан Републике.

- Оваквим чудним, неразумним и дволичним ставом суд занемарује да је о томе одржан референдум 25. септембра 2016. године, на којем је изражена народна воља да 9. јануар буде обиљежаван као Дан Републике. Одлука атакује на демократски исказану вољу и доказује да у БиХ не поштују ни Српску, а ни српски народ, чијом је вољом и настала - истакнуто је у изјави.

Представници Српске у заједничким институцијама БиХ су обавезани да поштују Устав и законе Српске те да заступају њене интересе.

- Активности РС и њених представника у БиХ зависиће од антиуставних активности усмјерених против Српске. Очекујемо подршку за спречавање кршења Дејтона, због чега могу наступити озбиљне посљедице по тешко успостављени мир и стабилност у БиХ - пише у изјави.

Цвијановићева је након састанка саопштила опредијељеност свих да Српска настави да слави Дан Републике, да је то 9. јануар те да није у мандату Уставног суда БиХ да одлучује о томе. Српска, додала је, има надлежности да доноси закон о празницима, истакавши да такав закон не постоји на нивоу БиХ.

- Исказали смо јасан став да имамо одговоре на сва питања и да су односи унутар БиХ постали неподношљиви. Те ствари хитно треба довести у ред јер постоје други приоритети којима треба да се бавимо - истакла је Цвијановићева.

И раније се, подсјетила је, обрачунавало с идентитетом Српске - химном, грбом, што даје за право да се сматра да се овдје не жели стати.

- Наше опредјељење је да у БиХ никоме ништа не споримо и не задиремо у оно што јесте национално биће и идентитет било ког другог народа, али на политичке акције морамо имати реакције и није довољно да упозоримо друге него ћемо морати предузимати одређене кораке ако овакви атаци буду настављени - рекла је Цвијановићева.

Предсједница је посебно нагласила чињеницу да се Уставни суд, у којем сједи шест домаћих судија и три странца, приликом оспоравања 9. јануара позвао на члан Устава БиХ који не постоји.

- То је поражавајуће јер та институција треба да показује професионализам и кредибилитет, да покаже да зна о чему одлучује. Текст одлуке Уставног суда БиХ још није објављен, али према објави може се видјети да се чак и позивају на члан Устава БиХ који не постоји - рекла је Цвијановићева.

Законом о Дану Републике Српске, истичу њени представници, тај дан се обиљежава као секуларни, а не вјерски празник, те равноправно третирају сви грађани без обзира на припадност.

Мржња и нетрпељивост

 

Жељка Цвијановић је нагласила да је Република Српска уставна и стална категорија те да је проблем то што неко стално жели да подиже политичку температуру и показује мржњу и нетрпељивост.

- Анексом четири Дејтонског споразума јасно је написано шта чини БиХ, односно да је то и Република Српска. Ако то не би било тако, онда не бисмо могли говорити ни о БиХ - рекла је Цвијановићева, коментаришући најаву удружења породица жртава рата из ФБиХ да ће од домаћих и међународних институција тражити да буде испитано постојање Српске на основу пресуде првом предсједнику Српске Радовану Караџићу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.