
БАЊАЛУКА - Притисак на српски народ од стране САД са данашњим даном одлази у прошлост. Укидање санкција званичницима Републике Српске и предузећима неће бити приоритетно питање администрације новог предсједника Америке Доналда Трампа, али ће сигурно у догледно вријеме и оне доћи на ред и бити укинуте.
Став је то аналитичара о могућем укидању санкција званичницима и предузећима из Српске уочи данашње инаугурације Доналда Трампа за предсједника САД и његовог преузимања дужности од Џозефа Бајдена.
- Политика увођења санкција је на издисају. Са Трамповим доласком очекујемо нови концепт везан за БиХ. Ресурси Американаца више неће бити везани за сукобљавање народа у региону, него ће се много рационалније односити према свему на западном Балкану - казао је "Гласу" предсједник Центра за проучавање глобализације из Београда Дејан Милетић.
Готово је извјесно да ће, наводи он, наступити озбиљне промјене у политици према западном Балкану, а тиме и БиХ и Републици Српској.
- Однос Трампа и премијера Мађарске Виктора Орбана је снажан и узајаман, а са друге стране Србија, Српска и српски народ имају са Орбаном одличне односе. Због тога можемо очекивати радикалне промене чије бисмо назнаке могли видети већ наредних дана - наглашава Милетић.
Када је ријеч о региону, сматра да ће се десити озбиљан заокрет те додаје да санкције неће бити метод рада Трампове администрације према Србима.
- Имаћемо скидање тих једностраних санкција које су тенденциозно биле усмерене према српском руководству и са простом намером да се дисциплинује и створе нови услови функционисања БиХ. То неће бити приоритет нове америчке администрације, али после стабилизације и те санкције доћи ће на ред и биће укинуте, јер нису ни утемељене у конкретним доказима - навео је Милетић.
Дакле, према његовим ријечима, санкције неће бити укинуте хитно и у неком року, али ће у старту нестати притисак на српски народ.
Сличног става је и политиколог Мирко Матић који појашњава и да недавне санкције САД Нафтној индустрији Србије (НИС) нису ступиле на снагу те додаје да је Влада Србије добила рок од 45 дана да ријеши питање руског капитала.
- Долазак Трампа на власт могао би да промени ситуацију на геополитичком пољу, јер је он више пута најављивао да ће допринети брзом миру између Русије и Украјине. Ако до тог мира заиста дође, то би онда требало да значи и поништавање санкција "Гаспром њефту", односно НИС-у, што би било идеално решење - казао је "Гласу" Матић.
Такође, наводи да се не могу стављати у исти кош санкције "Гаспрому", односно НИС-у и нова рунда санкција званичницима Републике Српске.
- Прве су део геополитичког плана САД, док су друге локалне природе и служе као казна за оне који одступају од њиховог наметнутог наратива. Избор Трампа за председника је у сваком случају добра вест за Републику Српску, пре свега због нашег пријатељског односа са Трамповим миљеником Орбаном - поручује Матић.
Наглашава да на овај начин имамо индиректно и везе са владајућом номенклатуром у Вашингтону.
- Такође, Ричард Гренел је био фаворит за место државног секретара САД и вест да он неће добити то постављење била је за нас веома лоша, јер је он отворено имао пријатељске односе према нашем народу. Међутим, он је постао изасланик председника Трампа за специјалне мисије, што опет може бити и Балкан. Ако се то догоди, сигурно је да ће локална питања, попут санкција званичницима из Републике Српске, бити ревидирана на нама повољнији начин - наводи Матић.
Такође, наводи да не смијемо са друге стране бити у заблуди да ће се Трамп лично бавити питањима у нашем региону.
- Не смемо доћи у ситуацију да очекујемо помоћ од било кога, већ треба да јачамо наш лоби у Вашингтону, да шаљемо компетентне дипломате на мисије широм света и да радимо на економском напретку - закључио је Матић.
Америчка канцеларија за контролу имовине странаца (ОФАЦ) проширила је у петак листу санкционисаних особа из Српске, посљедњег радног дана администрације Џозефа Бајдена. На црној листи ОФАЦ-а нашли су, између осталих, и предсједник Академије наука и умјетности РС Рајко Кузмановић, министар унутрашњих послова Синиша Каран, предсједник Уставног суда РС Џерард Селман, бивши посланик СНСД-а Синиша Додик, шеф Кабинета предсједника РС Милорада Додика Данијел Драгичевић, шеф Кабинета Ненада Стевандића Горан Филиповић те директорица РТРС-а Дијана Миланковић, као и генерални секретар Владе РС Далибор Панић и директор Републичког протокола Горан Раковић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.